MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



W mediach o nas

Nadchodzi czas zawodowców

logo głos wielkopolski

Głos Wielkopolski, 29-30 października 2016

Władze powiatu od lat inwestują w szkolnictwo zawodowe. To przynosi efekty. Są jednak branże, w których wciąż brakuje fachowców. Szkolnictwo zawodowe to przyszłość. Coraz więcej młodych ludzi zdaje sobie z tego sprawę, ale  nadal jest ich za mało. Co zrobić, by przyciągnąć gimnazjalistów do zawodówek i techników? Nad  tym zastanawialiśmy się wspólnie z zaproszonymi gośćmi. W naszej debacie wzięli udział starosta i wicestarosta powiatu poznańskiego, nauczyciele, doradcy zawodowi, pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznej i Powiatowego Urzędu Pracy. Do jakich wniosków doszliśmy?

Jak tłumaczy starosta Jan Grabkowski, który sam jest absolwentem technikum, powiat poznański już od dawna stawia na  kształcenie fachowców. Ich nauka kosztuje więcej niż licealistów, ale i tak warto to robić. – Od 12 lat walczymy ze stereotypem absolwenta szkoły zawodowej. Jeszcze 25 lat temu mówiło się, że idą tam tylko nieudacznicy. To nieprawda. Od  wielu lat powtarzamy młodym: chodźcie do naszych szkół, dajemy wam świetną ofertę – dobrze wyposażone budynki i doskonałych nauczycieli – wylicza starosta.

Jak mówi – są efekty. W 2005 r. powiat poznański podpisał umowę z Volkswagenem, później z Solarisem, SKF i  innymi firmami. Współpracuje też z najlepszymi restauracjami, hotelami i uczelniami wyższymi. Natomiast w przyszłym roku w Swarzędzu rozpocznie się budowa  Centrum Kształcenia Praktycznego. – Ma służyć nie tylko naszym uczniom, ale też osobom zarejestrowanym w urzędzie pracy, którzy będą chcieli się  przekwalifikować i pracodawcom  chcącym podnieść kwalifikacje swoich pracowników – wyjaśnia wicestarosta Tomasz Łubiński.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 29 października 2016