MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Nagroda za nowatorską formę

olgierd adamczak z nagrodą

Ponad sto prac z całej Polski nadesłano na VIII Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Anny Piskurz. Był on skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. W tej prestiżowej literackiej rywalizacji najlepszy okazał się Olgierd Adamczak z Zespołu Szkół im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie, który zachwycił jurorów utworem „Echo pustki. Samotny na szczycie”.

– O czym jest nagrodzona praca? Napisałem ją w dość nowatorskiej formie. To dramat spisany w formie SMS-ów pomiędzy głównym bohaterem, a jego dziewczyną i przyjaciółmi. On ma wielki talent do śpiewania, który ujawnia się przy okazji ogólnopolskiego konkursu. Gdy odnosi zwycięstwo, zapomina o ukochanej oraz przyjaciołach. Nie ma dla nich czasu, a potem, gdy są mu potrzebni, już nie ma ich przy nim – opowiada laureat. – „Echo pustki. Samotny na szczycie” ma być przestrogą, aby nigdy nie zagubić się w dążeniu na szczyt, ponieważ można po drodze zostawić bliskie osoby. Praca w pewien sposób jest również wzorowana na moich własnych doświadczeniach – dodaje.

Mottem tegorocznego konkursu były słowa „My też jesteśmy Ikarami…”, a uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród odbyła się w Czytelni na Piętrze I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Anny Piskurz pozostaje jednym z kluczowych wydarzeń literackich w kraju, podtrzymując pamięć o patronce wydarzenia i jej wyjątkowym wkładzie w polską poezję. Wszystkie nadesłane prace oceniało jury, którego przewodniczącym był Dawid Jung, redaktor naczelny Zeszytów Poetyckich. Tegoroczny zwycięzca konkursu w nagrodę będzie gościem warsztatów literackich Literatury.

Nagrodzony dramat nie jest pierwszą pozycją w dorobku Olgierda Adamczak. Już jako 16-latek napisał powieść fantasy pt. „Ostatnia bitwa”. – Przedstawia ona losy alternatywnego świata, w którym są dwie krainy. To Wielka Puszcza zamieszkiwana przez istoty magiczne oraz królestwo ludzi – większe, potężniejsze, ale niewładające magią. I to właśnie ludzie, przynajmniej na początku, są tymi złymi. Powieść pokazuje jednak jak wojna potrafi wszystko zmienić – opowiadał o niej swego czasu autor na łamach Prasowej17. W tym roku ukazał się jej drugi tom. – On kończy powieść, choć nie wykluczam, że kiedyś jeszcze powrócę do tego uniwersum – zapewnił młody pisarz z powiatu poznańskiego.

olgierd adamczak z nagrodą

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 26 listopada 2024