Menu główne
Powiat Poznański

Prasowa17
Radiowa17
Facebook
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Fundusze Europejskie
Kalendarz imprez
<< Mar 2019 >>
ponwtśrczwptsobnie
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Nagroda za Park w Owińskach

Powiat Poznański oraz Ośrodek Turystyczno-Edukacyjny Dziewicza Baza zostali laureatami piątej edycji konkursu Towarzystwa Urbanistów Polski Oddział w Poznaniu na „Najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce”. Nagrody wręczono 5 lutego w Sali Zielonej Międzynarodowych Targów Poznańskich, podczas ogólnopolskiej konferencji „Ustawa krajobrazowa – szansa na zmianę?” będącej jednocześnie IX Dniami Urbanisty.

Dwie równorzędne pierwsze nagrody przyznał sąd konkursowy pod przewodnictwem Elżbiety Janus. Powiat Poznański otrzymał ją „za rewaloryzację kompleksu parku pocysterskiego, w tym stworzenie Parku Orientacji Przestrzennej na potrzeby uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla dzieci niewidomych w Owińskach oraz mieszkańców powiatu poznańskiego”.

– Tworząc ten kompleks przyświecał nam przede wszystkim cel edukacyjny. Tworzyliśmy go z myślą o dzieciach niewidomych i słabo widzących uczących się w Owińskach. Przy okazji stworzyliśmy jednak coś niepowtarzalnego. W momencie, gdy zaczęliśmy myśleć o tym projekcie szukaliśmy wzorów, na których moglibyśmy się oprzeć. Nie mogliśmy ich jednak znaleźć, ponieważ ani w Europie, ani na świecie nie realizowano jeszcze podobnego przedsięwzięcia. W związku z tym nasi fachowcy, naukowcy i pedagodzy sami zaprojektowali cały kompleks – mówił starosta poznański Jan Grabkowski odbierając nagrodę.

owińska

Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach służy uczniom tamtejszego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego do nauki samodzielnego poruszania się w przestrzeni dostępnej ludziom widzącym. Zwany jest też ogrodem zmysłów, ponieważ pozwala doświadczyć otaczający świat wszystkimi zmysłami. Różnorodna nawierzchnia poszczególnych ścieżek, tworzone przez nie labirynty wypełnione zapachowymi ogródkami oraz różnego rodzaju i kształtu piaskownice czy fontanny pobudzają zmysł dotyku, węchu i słuchu. Wiele atrakcji znajdą w nim zwłaszcza dzieci i młodzież. To niezwykłe miejsce do nauki, zabawy i integracji.

Równorzędną nagrodę Towarzystwa Urbanistów Polski Oddział w Poznaniu otrzymał Ośrodek Turystyczno-Edukacyjny Dziewicza Baza za „stworzenie wyjątkowego miejsca w atrakcyjnej formie służącego m.in. edukacji przyrodniczej dla przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów oraz aktywnemu wypoczynkowi na łonie przyrody”. Dziewicza Baza to przestrzeń dla miłośników natury i aktywnego wypoczynku. To także doskonałe miejsce na oderwanie się od codziennego zgiełku. Dużą atrakcją turystyczną jest tam wieża widokowa na szczycie Dziewiczej Góry, skąd można podziwiać panoramę Puszczy Zielonki i niedalekiego Poznania.

Prezentacja Owińska

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 5 lutego 2016


Ogłoszenia Komunikaty

Archiwum