MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



W mediach o nas

Najaktywniejsi nagrodzeni przez Starostwo (17.06.2019)

logo głos wielkopolski

W poniedziałek, 17 czerwca, odbyła się 11. Gala Wolontariatu. To inicjatywa organizowana przez Starostwo Powiatowe w Poznaniu. Wyróżnionych zostało ponad 50 wolontariuszy, którzy pracowali najlepiej, najdłużej i najaktywniej na rzecz lokalnych wspólnot. – 11 lat temu podjęliśmy decyzję, żeby docenić tych, którzy pomagają nam na co dzień w różnych obszarach naszego życia. I robią to najlepiej, najdłużej, najaktywniej. To oczywiście wolontariusze, tak bardzo potrzebni we właściwie każdym miejscu – podkreślił Jan Grabkowski, starosta poznański. W ten sposób otworzył 11. Galę Wolontariatu, podczas której ponad 50 wolontariuszy odebrało okolicznościowe statuetki.

– Jako powiat musimy inwestować w bardzo poważne rzeczy – drogi, szkoły, rozbudowę szpitala. Ale też niezwykle ważne jest dla nas robienie dobra i inwestowanie w nie. Zależy mi, żeby administracja była postrzegana jako taka, która ma serce. Mają je nasi radni, urzędnicy, organizacje z którymi współpracujemy i oczywiście wy – wolontariusze – tłumaczył Grabkowski. Gości przywitała także Małgorzata Halber, przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia w radzie powiatu. – Dla nas to niezwykły dzień kiedy możemy gościć w sali sesyjnej państwa. Dla was wspólnota lokalna jest darem, w którym chcecie się realizować – zaznaczyła.

Później przystąpiono już do wręczenia pamiątkowych statuetek i wyróżnienia najlepszych wolontariuszy. A dziedziny, w których pracują, są naprawdę bardzo różnorodne. Nie zabrakło osób działających na rzecz dzieci, jak np. Pauliny Przybylskiej i Natalii Kalke ze stowarzyszenia Iskierka Nadziei. Pomagają one najmłodszym mającym problemy w nauce, a także współpracują z gminą Tarnowo Podgórne. Wielu nagrodzonych pracuje też na co dzień z dziećmi z domów dziecka. Inni nagrodzeni wolontariusze zajmują się np. pomocą osobom niepełnosprawnym. Choćby Klaudia Janusz z klubu Promyk w Luboniu. Udziela ona osobistych porad, dzięki którym osoby te mogą rozwijać swoje zainteresowania.

Pomoc seniorom, to kolejna dziedzina, w której wyróżniali się nagradzani wolontariusze. Tutaj zauważona została choćby działalność Elżbiety Stefaniak – od ośmiu lat członkini rady programowej Lubońskiego Uniwersytetu III Wieku. Prowadzi ona sekcję rowerową i teatralną, a przez ostatnie lata pracowała na rzecz najstarszych mieszkańców, jako wiceprzewodnicząca rady seniorów w Luboniu. – Zawsze można na niego liczyć, nigdy nie odmawia pomocy – takimi słowami wyróżniono Stanisława Majorczyka, wiceprezesa Spójni Strykowo. Sport był kolejną dziedziną, w której działają na co dzień wyróżnieni.

Tutaj wrażenie robi też działalność Piotra Wilczyńskiego – od 10 lat działacza UKS Jedynka w Luboniu. Dziś jest prezesem klubu i głównym sponsorem dzieci i młodzieży. Opłaca np. wyjazdy na zagraniczne turnieje czy sprzęt, a także sam wykonał remont pomieszczenia klubowego. – Bardzo się cieszymy z tej nagrody, chociaż wiadomo, że nie oczekujemy wyróżnień, tylko po prostu chcemy pomagać innym. To najważniejsze. Ostatni rok był bardzo pracowity, a my mogłyśmy pracować z bardzo zintegrowanymi grupami – tłumaczyły Patrycja Jońca i Marta Dominas, prawdopodobnie najmłodsze nagrodzone wolontariuszki. Na co dzień działające w stowarzyszeniu Dla Ciebie pracującym na rzecz osób niepełnosprawnych w Pobiedziskach. Dodatkową atrakcją dla uczestników gali był też koncert zespołu Ogień, zdobywał nagrody m.in. na festiwalu w Opolu.

Głos Wielkopolski

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 26 czerwca 2019