MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Najsmaczniejsze w powiecie

komisja oceniająca pączki pozująca do grupowego zdjęcia z pączkami

Wiemy już, gdzie można zjeść najsmaczniejsze pączki w powiecie poznańskim. A wszystko za sprawą konkursu „Smaki Powiatu – Smak Pączka”, którego finał odbył się w sobotę podczas Targów Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon, które od piątku do niedzieli odbywają się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

I tak, największe uznanie w oczach kapituły, której przewodził Paweł Mieszała – mistrz Polski i świata w cukiernictwie, trzykrotny uczestnik najbardziej prestiżowego Pucharu Świata Cukierników w Lyonie – uzyskały cztery produkty. Były to: pączek z powidłami i gorzką czekoladą zaprezentowany przez Wypiekarnię z Kórnika, tradycyjny pączek maślany z Cukierni „Krzyżan” z Lubonia, pączek tradycyjny z Cukierni Jacka Grzeczki z Pobiedzisk oraz pączki przygotowane przez uczniów z Zespołu Szkół w Bolechowie z Technikum w Murowanej Goślinie.

– I to mnie bardzo cieszy, bo pokazuje, że w naszych szkołach są znakomici fachowcy – mówił starosta poznański Jan Grabkowski, który wręczał nagrody laureatom. – To, że ten konkurs cieszy się tak dużym zainteresowaniem ze strony firm tylko potwierdza, że ten projekt idzie w dobrym kierunku. A tylko przypomnę, że wcześniej ocenialiśmy „Smak Pyry, „Smak Ryby” oraz „Smak Piernika”. Promowanie najlepszych smaków powiatu poznańskiego, to zresztą początek większego projektu, ponieważ już wkrótce do życia zostanie powołany Szlak Kulinarny Powiatu Poznańskiego. Jego centrum będzie się znajdować w rewitalizowanym obecnie Dworze w Skrzynkach – podkreślił Jan Grabkowski.

Kapituła konkursu wyróżniła także cztery cukiernie z Poznania, które do produkcji pączków wykorzystują produkty pochodzące między innymi z terenu z powiatu poznańskiego. W tym przypadku wyróżnienia otrzymały: Ciastkarnia „Luna” za pączek z bitą śmietaną, „Cukiernia Bezowa” za pączek tradycyjny z powidłami śliwkowymi, „Pączuś i Kawusia” za pączek z konfiturą z czarnej porzeczki z lukrem porzeczkowym, a także za pączek z konfiturą ze śliwki, z czekoladą i kruszonka piernikową

A już wkrótce kolejne konkursy. – Będziemy oceniać potrawy kojarzące się ze świętami wielkanocnymi. Póki co jednak przed nami “tłusty czwartek”, a wtedy króluje pączek. Mam nadzieję, że wyniki naszego konkursu będą wskazówką dla smakoszy – podsumował Jan Babczyszyn, animator imprez i konkursów kulinarnych, prezes Polskiej Akademii Smaku i koordynator wydarzenia.

Zdjęcia: Anna Skalska

Relacja z wydarzenia w Teleexpressie TUTAJ oraz w TVP 3 Poznań TUTAJ

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 15 lutego 2020