MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Najlepszy z najlepszych

Rozmowa z Jarosławem Dobrowolskim, radnym Rady Powiatu w Poznaniu, właścicielem Autoryzowanego Serwisu Taśm Transportujących z Murowanej Gośliny, wyróżnionym podczas Gali “Najlepsi z najlepszych w rzemiośle 2014”.

Co to za wyróżnienie, kto je przyznawał i gdzie odbyła się uroczystość wręczania nagród?
Galę “Najlepsi z najlepszych w rzemiośle 2014” zorganizowała Wielkopolska Izba Rzemieślnicza i to właśnie w jej siedzibie ogłoszono wyniki. Ja zostałem nagrodzony w kategorii “Społecznie odpowiedzialny rzemieślnik”, do której rekomendował mnie Cech Rzemiosł Różnych i Kupców w Murowanej Goślinie. W sumie wyróżniono dwadzieścia firm. Tytuły te przyznawane są nie tylko za działalność biznesowo-gospodarczą, ale także za to, co robimy dla społeczności lokalnej. Akurat w moim przypadku bardzo istotnym elementem było to, że od piętnastu lat jestem przewodniczącym komisji egzaminacyjnej na tytuł mistrza i czeladnika w zawodzie wulkanizator. Doceniono także skromną pomoc mojej firmy przy organizacji imprez sportowych czy kulturalnych.

Czym jest dla Pana to wyróżnienie?
Bardzo je sobie cenię. W przeszłości byłem już nagradzany. Moja praca została zauważona m.in. przez byłego ministra Marka Pola czy też marszałka Marka Borowskiego. Swego czasu otrzymałem również list pochwalny od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Ta nagroda jest jednak inna, ponieważ tym razem doceniono moją pracę, nazwijmy to, oddolną. Zauważono to co robię dla społeczności lokalnej. A więc dla tych wśród, których żyję i pracuję. To dla mnie ważne. Tym bardziej, że urodziłem się w Murowanej Goślinie i jestem z tą miejscowością mocno związany.

Wśród młodzieży jest duże zainteresowanie zawodem, który Pan wykonuje?
To bardzo ciekawy zawód, ale nie ukrywam, że z roku na rok zmniejsza się ilość egzaminowanych osób. Zauważam też, że często nie kładzie się nacisku na nauczanie teoretyczne uczniów, a to wbrew pozorom bardzo szybko rozwijająca się dziedzina. Młodzież manualnie jest przygotowana do zawodu, ale powinniśmy wymagać od niej również pewnej wiedzy teoretycznej.

Z czego wynikają te zaniedbania?
W przeszłości popełniono błąd, zabierając młodzieży możliwość edukacji teoretycznej w zawodzie. Obecnie nie ma nawet programu nauczania w szkołach zawodowych. Wygląda to tak, że uczeń kończący gimnazjum przychodzi do nas na praktykę, ale jednocześnie nie ma możliwości kształcenia się w tym kierunku. My staramy się im pomagać, stwarzając szansę edukowania się w szkołach dla pracujących.

W powiecie poznańskim od dłuższego już czasu kładzie się duży nacisk na szkolenie zawodowe…
I o tym właśnie mówiłem podczas odbierania nagrody. W szczególny sposób dziękowałem Radzie Powiatu, Zarządowi Powiatu oraz panu Staroście, bo jako nieliczni nie ulegli modzie na likwidowanie szkół zawodowych. Teraz mamy tego efekty o czym świadczy choćby świetnie zorganizowana placówka w Swarzędzu. Już wkrótce mocno rozbudowany zostanie także Zespół Szkół w Bolechowie z filią w Murowanej Goślinie. To na pewno pomoże naszym rzemieślnikom w pozyskiwaniu uczniów. To jest właściwy kierunek, w którym należy podążać. A potwierdzeniem tego jest niskie bezrobocie w powiecie poznańskim.

Rozmawiał Tomasz Sikorski

dobrowolski

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 5 maja 2015