MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Edukacja

Nauczanie zdalne, ale inaczej

materiały do zdalnego nauczania dla dzieci niewidomych

W Ośrodku Szkolno Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach trwają zajęcia zdalne. Nic nie zastąpi nauczania w klasie szkolnej, w grupie internackiej, na spotkaniach i zajęciach rewalidacyjnych. Niekiedy jednak ani uczniowie, ani pedagodzy nie mają (tak jak teraz) wyboru. Biorąc to pod uwagę, uczniowie uczestniczący w zajęciach rewalidacyjnych tradycyjną pocztą otrzymują regularnie specjalistyczne materiały dydaktyczne, mające służyć temu, co do tej pory przerabiano wspólnie na zajęciach w Ośrodku.

Wysyłane materiały doskonale uzupełniają stosowane różne formy zajęć on line i są nowatorską formą prowadzenia edukacji zdalnej nie stosowanej w Polsce przez żadne inne placówki. Dzieci otrzymały do chwili obecnej wysyłki z: zapachowymi roślinami naszego Ogrodu Zmysłów, zestawami map tyflologicznych Polski, pomocami dydaktycznymi do nauki podpisu, tyflografikami tematycznymi pod kątem realizowanych zajęć, pomocami dydaktycznymi do poznawania kształtów liter widzących, formami do odlewów gipsowych, tyflologicznymi planszami Układu Okresowego Pierwiastków, tyflografikami rozwijającymi sprawność manualną, elementani planszowych gier reliefowych, reliefowymi fiszkami do ćwiczeń manualnych z małej motoryki, fiszkami do nauki podpisu czy też przyrządami do nauki podpisu.

Zastosowana i realizowana forma edukacji zdalnej spotkała się z bardzo pozytywną reakcją, zarówno wśród dzieci jak i wśród rodziców. Rodzice, ale i uczniowie, przesyłają na stronę FB Ośrodka filmy, fotografie oraz sprawozdania z działań na otrzymanych materiałach. Opracowana i realizowana przez pedagoga Marka Jakubowskiego wyżej opisana koncepcja “nauczania zdalnego” spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem i zainteresowaniem ze strony innych placówek związanych ze szkolnictwem specjalnym. 

Autor: Bartłomiej Maternicki

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 27 listopada 2020