MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Dookoła powiatowego świata

Nauka poszła w las

Na ścieżce Rola wody w przyrodzie

Zapewne każdy nauczyciel chciałby, by u jego podopiecznych nauka nie poszła w las. Tak naprawdę jednak nauka już od dawna jest w lesie. Tylko od nas samych zależy, czy i ile się nauczymy wędrując po leśnych ścieżkach dydaktycznych, najlepiej w pobliżu Poznania! 

Wczesną wiosną nie ma popularniejszej trasy niż ścieżka przez rezerwat Śnieżycowy Jar wśród kwietnych dywanów śnieżycy wiosennej. Wiedzę przyrodniczą można też wzbogacić w takich miejscach jak Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach czy polana piknikowa przy źródełku Żarnowiec. Najczęściej jednak po naukę i kontakt z naturą ruszamy na trasy ścieżek zwanych przyrodniczymi lub poznawczymi. Każda z nich to kilkanaście przystanków, prezentujących najciekawsze miejsca, często zilustrowane i opisane na tablicach edukacyjnych. Zwiedzanie ułatwiają też specjalne przewodniki. A że nie samą wiedzą żyje człowiek, to na ścieżkach nie brak drewnianych ławek, stołów i wiat piknikowych, gdzie można odpocząć po trudach spaceru.

Nad rzekami i jeziorami
Wiele ścieżek dydaktycznych powstaje w dolinach rzek. Jedną z najbardziej popularnych tras nad Wartą jest Bobrowy Szlak koło Czmońca z efektowną wieżą widokową. Nadwarciański krajobraz prezentuje również ścieżka Rogalinek-Rogalin na słynnych Łęgach Rogalińskich oraz trasa przebiegająca przez urokliwe Łęgi Mechlińskie koło Śremu. W rejonie dawnej przeprawy promowej w Kątniku spotykają się ścieżki: Nadwarciańska z Puszczykowa oraz Śladami przyrody i historii z Lubonia.

Polana piknikowa w rejonie Źródełka Żarnowiec Polana piknikowa w rejonie Źródełka Żarnowiec (fot. Archiwum Urzędu Gminy w Dopiewie)

Mniejsze rzeki nie oznaczają wcale gorszych wrażeń. W Puszczy Noteckiej warto odwiedzić ścieżki Dolina Wełny oraz Dolina Kończaka, z Rumianku można wyruszyć w Dolinę Samy, a ze Swarzędza – wzdłuż malowniczej Doliny Cybiny. Ciekawe zakątki skrywa też bagienna dolina Trojanki w Zielonce. W samym sercu Puszczy Zielonki powstała również ścieżka wokół jeziora Zielonka, opisująca nadbrzeżną roślinność. Podobne informacje czekają na spacerowiczów nad Jeziorem Swarzędzkim. Na tablice prezentujące przyrodę Jeziora Niepruszewskiego można zerknąć przy okazji kąpieli w Niepruszewie albo wypoczywając na Owocowej Plaży w Zborowie, gdzie dodatkowo ustawiono lunety do obserwacji ornitologicznych.

W Wielkopolskim Parku Narodowym
Jak na ostoję przyrody przystało, Wielkopolski Park Narodowy oferuje wiele ścieżek przyrodniczych. Jedną z ciekawszych jest trasa z Osowej Góry nad Jezioro Budzyńskie. Parkowe ścieżki prowadzą również po lesie w Puszczykowie oraz z Osowej Góry do Jezior. Bogactwo przyrody przybliżają także plansze w rejonie wież widokowych: na ścieżce Wokół starej wieży, na mosińskich Gliniankach oraz na wieży ornitologicznej na Trzcielińskim Bagnie. Oryginalną propozycją jest ścieżka Na tropach lądolodu, która zamiast roślin i zwierząt opisuje tajemnicze eratyki, kemy i ozy.

Stacja turystyczna Osowa Góra - początek ścieżki Osowa Góra-JezioryStacja turystyczna Osowa Góra – początek ścieżki Osowa Góra-Jeziory (Archiwum Urzędu Miejskiego w Mosinie)

Zielona edukacja
Od dawna wiadomo, że najlepszym sposobem poznawania świata jest wyjście w teren, dlatego ścieżki dydaktyczne są nieodłącznym elementem każdego szanującego się ośrodka edukacji przyrodniczej. Arboretum Leśne w Zielonce zaprasza do tajemniczego Owadogrodu, Arboretum Kórnickie prezentuje Drzewa świata, a w obu dodatkową atrakcją jest gra terenowa Wielka przygoda w wielkopolskich ogrodach. Centrum Edukacji Ekologicznej Wielkopolskiego Parku Narodowego wykorzystuje Leśną Szkołę w Jeziorach. Kolejne propozycje to dzieło nadleśnictw.

W Konstantynowie rozpoczyna się trasa Borówkowego Szlaku, ścieżki przebiegają także niedaleko Dąbrówki Leśnej, izby edukacji leśnej w Odrzykożuchu (W krainie Modrej Przygody) i Ośrodka Edukacji Leśnej Łysy Młyn (Rola wody w przyrodzie). Na Dziewiczej Górze funkcjonuje zarówno ścieżka Dziewicza Góra z oryginalną Leśną Klasą na trasie, jak i gra terenowa. W rejonie Puszczy Zieloni funkcjonuje także ścieżka Walory przyrodnicze okolic Kiszkowa, powstała z myślą o miłośnikach dwóch kółek, oraz dwie zdecydowanie krótsze trasy: ścieżka imienia Augusta Cieszkowskiego w Kicinie i Aleja Filozofów w Wierzenicy.

W krótkich słowach nie sposób szczegółowo opisać bogactwa oferty edukacji przyrodniczej wokół Poznania. Kto chciałby wykorzystać cieplejszą część roku na zacieśnienie swych relacji z naturą, niech sięgnie po wydany niedawno Przewodnik Niedzielnego Tropiciela, a później śmiało rusza w drogę.

Autor: Piotr Basiński

Na ścieżce Rola wody w przyrodzie Na ścieżce Rola wody w przyrodzie (fot. Piotr Basiński)

Jest to kolejny tekst publikowany pod nazwą “Turystyczne PLOTki”, w ramach którego co miesiąc przybliżamy ofertę turystyczną gmin wokół Poznania. Kolejne teksty zaplanowano nie tylko na naszej stronie (wszystkie odcinki dostępne TUTAJ) oraz w “Prasowej17”, ale także na łamach informatorów samorządowych gmin członkowskich Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, na stronach internetowych gmin powiatu poznańskiego i portalu turystycznym www.poznan.travel

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 2 marca 2021