MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Naukowcy w Owińskach

Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach jest chętnie odwiedzany przez naukowców. I to nie tylko z Polski. W połowie czerwca do mieszczącego się w Ośrodku Muzeum Tyflologicznego przyjechał z wizytą studyjną dr Andriej Aleksandrowicz Miedwiediew, dyrektor Laboratorium Kartografii Rosyjskiej Akademii Nauk. Celem jego wizyty było zapoznanie się z niedostępnymi w innych tego typu muzeach egzemplarzami starych map tyflologicznych, będących prawdziwym skarbem placówki w Owińskach.

Gość z Rosji przez kilka dni miał okazję przestudiować poszczególne egzemplarze map. Jego wizyta była także świetną okazją do rozmów z opiekunem zbiorów Markiem Jakubowskim na temat dawnych technologii tłoczenia oraz założeń przedstawiania rzeczywistości kartograficznej niewidomym przed wiekami. Dyrektor Maria Tomaszewska zapoznała także dr Andrieja Aleksandrowicza Miedwiediewa z Ośrodkiem oraz z zasadami jego funkcjonowania.

W trakcie jego wizyty podpisano także list intencyjny o współpracy w zakresie prac badawczych pomiędzy Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach oraz Laboratorium Rosyjskiej Akademii Nauk. Dyrekcja naszej placówki została również zaproszona na konferencję poświęconą mapom tyflologicznym, która odbędzie się w Instytucie Kartografii Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie w listopadzie 2016 roku.

Ośrodek w Owińskach w ostatnich dniach gościł także kolejną grupę naukowców z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor dr hab. Małgorzata Derkacz tym razem przywiozła pracowników naukowych z Instytutu Bibliotekoznawstwa. W trakcie 6-godzinnego pobytu naukowcy mieli okazje zobaczyć Park Orientacji Przestrzennej, pracownie edukacyjne Ośrodka oraz przede wszystkim mogli zapoznać się ze zbiorami tyflologicznymi Muzeum.

Spotkanie było poświęcone starym książkom brajlowskim oraz technologiom przekazywania wiedzy pisanej w dawnych wiekach. Naukowcy mieli także okazję pisać na autentycznej, przeszło 200-letniej drukarence Kleina oraz zapoznać się z książkami brajlowskimi z różnych krajów tłoczonymi i drukowanymi w różnorodnych technologiach. Goście wyjechali wraz z arkuszami tekstów pisanych drukiem punktowym oraz tłoczonymi alfabetami brajla.

Autor: Marek Jakubowski

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 20 czerwca 2016