MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Nie dla smogu – czysty powiat

Wystartowała akcja „Nie dla smogu – czysty powiat”, której partnerem jest m.in. powiat poznański. W kolejnych 12 wydaniach Głosu Wielkopolskiego zamieszczane będą informacje przybliżające czytelnikom tematy związane z zanieczyszczeniem powietrza. Dziennikarze poszukają odpowiedzi na pytania jaki wpływ na czystość powietrza mają różne rodzaje ogrzewania czy też co wpływa na zanieczyszczenie powietrza. Oraz przedstawią rozwiązania. Eksperci opowiedzą, jak z problemem smogu radzą sobie inne kraje, a także ile kosztują nowoczesne i ekologiczne systemy ogrzewania.

Co to jest smog?

„Smog” zawiera w sobie dwa angielskie słowa: „smoke” oznaczający dym oraz „fog” – mgła. Smog powstaje w wyniku zanieczyszczenia powietrza. Sprzyjają mu warunki atmosferyczne: wysoka wilgotność powietrza i brak wiatru. Problem smogu występuje na całym świecie, także w Polsce. Za około połowę emisji zanieczyszczeń pyłowych i większość emisji rakotwórczych odpowiadają domowe urządzenia grzewcze. Reszta to przede wszystkim spaliny samochodowe i pyły przemysłowe.

Źródło: Głos Wielkopolski

W pierwszym artykule rozmowa z dr. hab. n.med. Szczepanem Coftą, pulmonologiem i internistą o wpływie zanieczyszczeń na nasz organizm (Głos Wielkopolski, 7 listopada 2016 roku).

W kolejnym artykule “Oddychamy tym, czym palimy” rozmowa z Katarzyną Borowczyk, kierownikiem Wydziału Ochrony Środowiska w Veolii Energii w Poznaniu o wpływie systemu grzewczego na poziom smogu (Głos Wielkopolski, 8 listopada 2016 roku).

Trzeci odcinek tego cyklu zatytułowany jest “Maseczka nie pokona niewidzialnego zabójcy”. – Każdego dnia mieszkańcy powiatu poznańskiego mogą monitorować stan powietrza dzięki dostępnym aplikacjom i stronom internetowym. Dzięki temu mogą bronić się i walczyć ze smogiem – czytamy w tekście. (Głos Wielkopolski, 9 listopada 2016 roku).

Z kolejnego artykułu pt. “Sami także możemy zadbać o to, by poziom smogu był niewielki” można się dowiedzieć, że ograniczenie poziomu smogu wymaga długiej pracy i że jednym z najlepszych sposobów na czyste powietrze jest ciepło systemowe (Głos Wielkopolski, 10 listopada 2016 roku).

W następnym tekście pt. “Bardziej zanieczyszczone powietrze jest w dużych miastach powiatu” czytamy, że zdaniem ekologów największe zanieczyszczenia powietrza są na terenach, gdzie zlokalizowane są stare osiedla domków jednorodzinnych, głównie na obrzeżach miasta, gdzie często pali się węglem, a nawet wbrew przepisom – śmieciami (Głos Wielkopolski, 12 listopada 2016 roku).

Szósty odcinek cyku zatytułowany jest “Zachód daje radę, Poznań też może wygrać ze smogiem”. – W Niemczech ograniczenie ruchu szkodliwych pojazdów wprowadzono niemal dziesięć lat temu. W 2008 roku na mocy ustawy powstały tzw. strefy ekologiczne – czytamy w tekście (Głos Wielkopolski, 14 listopada 2016 roku).

W kolejnym tekście “Chcesz czystego środowiska? A wiesz czym sam palisz w piecu?” można przeczytać rozmowę z doktorem Wojciechem Szymalskim z Instytutu na rzecz Ekorozwoju o tym, jaki system ogrzewania najlepiej wybrać (Głos Wielkopolski, 15 listopada 2016 roku).

W tekście pt. “Walkę ze smogiem rozpoczynamy od edukacji ekologicznej powiatu” eksperci z Powiatu Poznańskiego i firmy Veolia Energia Poznań opowiadają o swoich pomysłach na to, jak skutecznie można walczyć ze smogiem w naszym powiecie (Głos Wielkopolski, 16 listopada 2016 roku).

– Mitem jest przekonanie, że rozwiązania prośrodowiskowe są drogie – czytamy w artykule pt. “Jak ogrzewać dom, żeby chronić środowisko i nie zbankrutować” (Głos Wielkopolski, 17 listopada 2016 roku).

Kolejny artykuł z cyklu nosi tytuł “Co wyrzuci smog z powiatu? Cieplik, ekologiczne piece i… kolej”. Można się z niego dowiedzieć, że Powiat Poznański i Poznań od lat zmaga się z niską emisją. To zanieczyszczenia trafiające do powietrza z lokalnych kotłowni i domowych pieców grzewczych, gdzie nierzadko mieszkańcy zamiast stałych paliw – węgla drewna, palą w nich śmieciami (Głos Wielkopolski, 18 listopada 2016 roku).

Z tekstu pt. “Co należy wiedzieć o ogrzewaniu, by zaoszczędzić i być ekologicznym” dowiemy się, że są sposoby na to, by utrzymywać ciepło w domu, a jednocześnie płacić za ogrzewanie mniej (Głos Wielkopolski, 19 listopada 2016 roku).

Ostatni odcinek cyklu zatytułowany był „Ogrzewanie przyjazne środowisku nie zawsze musi być tańsze”. – Likwidacja najbardziej kopcących źródeł ciepła istotnie poprawiłaby stan środowiska. Zawsze jednak wiąże się to z inwestycjami – czytamy w nim (Głos Wielkopolski, 21 listopada 2016 roku).

czyste

Redaktor: Anna Jaworska
Opublikowano: 7 listopada 2016