MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Profilaktyka i szczepienia

niewidomyprogramista.pl

Uczestnicy projektu niewidomyprogramista.pl

W świecie cyfryzacji i nowych technologii powstaje coraz więcej szans na pracę dla osób niewidomych i słabowidzących. Wiele zawodów w branży IT za sprawą zwiększającej się dostępności technologii pozwala na zaistnienie osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy. Daje szansę na bycie społecznie zaangażowanym na rzecz poprawy dobra wspólnego. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska osób z niepełnosprawnością wzroku Stowarzyszenie „Pomóż dziecku niewidomemu” od 2020 roku realizuje program rozwoju organizacji nastawiony na wdrażanie w środowisku osób niewidomych i słabowidzących innowacyjnych działań w zakresie edukacji informatycznej.

W trakcie trwania projektu niewidomyprogramista.pl — program rozwoju Stowarzyszenia „Pomóż dziecku niewidomemu”, realizowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego (Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich – priorytet 1a.) powstała jedyna w Europie strona internetowa i platforma e-learningowa (dedykowana wyłącznie niewidomym i słabowidzącym). Strona www.niewidomyprogramista.pl zawiera artykuły technologiczne związane z dostępnością dla niewidomych nowych technologii oraz opis innowacji stworzonych w ramach działalności organizacji. Natomiast platforma e-learningowa zawiera e-kursy z zakresu: zaawansowanej obsługi oprogramowania mówiącego i monitora brajlowskiego, przygotowywania wtyczek do programu mówiącego, zaawansowanej obsługi funkcji oprogramowania powiększająco – mówiącego, zastosowania algorytmów i struktur danych (przetwarzanie komputerowe), tworzenia i audytowania dokumentów elektronicznych na podstawie standardu WCAG 2.1, audytowania dostępności stron internetowych, tworzenia aplikacji mobilnych z wykorzystaniem WCAG, zaawansowanej obsługi Pakietu biurowego z zastosowaniem technologii asystujących, zaawansowanych funkcji Word, zaawansowanych funkcji Excel, przygotowywania dostępnej cyfrowo prezentacji PowerPoint (dla słabowidzących), podstaw programowania w języku: C++, C#, Python, Java script, projektowania stron www, projektowania i wykonania aplikacji webowych, projektowania i zarządzania bazami danych, zaawansowanego programowania w środowisku Quorum, zaawansowanego programowania w Python, podstaw HTML 5. i CSS.

Są one szansą na rozwój kompetencji, które w efekcie mają pozwolić osobie z dysfunkcją wzroku zaistnieć w takich zawodach jak: audytor WCAG, tester oprogramowania w zakresie dostępności dla technologii asystujących, programista w ww. językach programowania na poziomie junior developer. Przygotowane materiały były testowane i są stosowane w czasie zajęć edukacyjnych na poziomie liceum w SOSWDN w Owińskach. Uczniowie ww. placówki są pierwszymi w kraju użytkownikami stworzonej platformy e – learningowej. Wcielili się w rolę testerów zarówno zrozumienia złożonych zagadnień informatycznych, jak i dostępności technologicznej samej platformy. Zebrane od użytkowników doświadczenia i opinie pozwalają sądzić, że przygotowane kursy będą szansą na przyszłą pracę zawodową.

W ramach ww. projektu organizacja wdrożyła również w środowisku, dotychczas mało znaną w kraju technologię służącą do nauki rysunku brajlowskiego. Zaimplementowane z Holandii rozwiązanie, znacząco podniosło jakość wykonywanych grafik przez uczniów, zwłaszcza w matematyce. Technologia spotykała się z dużym zainteresowaniem środowiska rodziców uczniów z niepełnosprawnością wzroku oraz nauczycieli. Pierwszą grupą przeszkolonych osób byli nauczyciele pracujący w SOSWDN w Owińskach. To ich opinie zaważyły na tym, aby stowarzyszenie w większym stopniu rozpoczęło popularyzację wykorzystania technologii TactViu. W ramach programu rozwojowego, zrealizowano szkolenia z zakresu samoobsługi, orientacji przestrzennej, zastosowania technologii asystujących w nauce obsługi komputera i posługiwania się technologiami asystującymi w pakiecie Office. Łącznie w ciągu 3 lat realizacji projektu, w szkoleniach wzięło udział 180 osób. Każdy z uczestników otrzymał potwierdzenie uczestnictwa wydane na podstawie wpisu do Rejestru Instytucji Szkoleniowych.

Realizacja projektu na trwałe zmieni środowisko osób niewidomych i słabowidzących. Poprzez wdrożenie innowacji społecznej będzie dawać szansę osobom z niepełnosprawnością na zwiększenie kompetencji cyfrowych i możliwość odnalezienia się na rynku pracy.

Autor: Łukasz Mroziński

Redaktor: Maciej Pawlik
Opublikowano: 30 grudnia 2022