MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Kongres niezwykłych rodziców

Kiedy rodzi się dziecko niewidome lub słabowidzące, rodzice borykają się z wieloma, często sprzecznymi emocjami. Z jednej strony radość z narodzin nowej istoty, będącej cząstką nas samych –rodziców, z drugiej strachem, niepewnością czy nawet rozpaczą. Niepewni tego, co stanie się z maleństwem, jak wpierać je w rozwoju, jak będzie wyglądało jego dzieciństwo, młodość, a nawet dorosłość. Na drodze życiowej dziecka z dysfunkcją wzroku i jego rodziny, a szczególnie rodziców, staje wielu lekarzy, specjalistów, instytucji, które niosą im pomoc i wsparcie.

Często osobami, które najlepiej zrozumieją, wysłuchają, pomogą, są inni rodzice dzieci niewidomych i słabowidzących, bo przecież to oni wiedzą, co my, rodzice czujemy, z czym się borykamy, co nas raduje i smuci. Miejscem na wymianę swoich rodzicielskich doświadczeń będzie II Wielkopolski Kongres Rodziców Dzieci Niewidomych i Słabowidzących „Niezwykli rodzice, niezwykłych dzieci”, który podobnie jak poprzedni, odbędzie się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. To właśnie tu, 10 czerwca o godz. 10.00, spotykają się rodzice niewidomych i słabowidzących dzieci, nie rzadko ze sprzężonymi niepełnosprawnościami.

Spotkanie to jest szansą na wysłuchanie wykładów związanych z wspieraniem w rozwoju dziecka z dysfunkcją wzroku oraz skutecznymi sposobami wychowania go. Po prelekcjach odbędą się warsztaty, prowadzone przez praktyków pracujących z dziećmi niewidomymi i słabowidzącymi i to właśnie na nich, będziemy mogli dowiedzieć się m.in. jak z 20 przedmiotów, które posiadamy w domu można wykonać pomoce dydaktyczne dla naszych pociech. Kongres będzie też miejscem, poznania placówki, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, która od ponad 70 lat zajmuje się edukacją i wychowaniem dzieci niewidomych i słabowidzących, Parku Orientacji Przestrzennej i Muzeum Tyflologicznego.

Kongres do także szansa na rozmowę z przedstawicielami PFRONu, PZNu, PCPRu, konsultacje z tyflopedagogami
i psychologami. Udział w kongresie jest bezpłatny, wystarczy wcześniejsza rejestracja poprzez stronę internetową lub wysyłając informację mailowo na adres: biuro@niewidomi.edu.pl lub telefonicznie: 61 812 67 37. Wśród mnogości wydarzeń, które towarzyszą Kongresowi spróbujemy znaleźć czas na coś niezwykle bezcennego, rozmowy rodziców dzieci z dysfunkcją wzroku i postaramy się poszukać rozwiązań nurtujących nas problemów. Dlatego też, tuż po podsumowaniu kongresu będzie czas na wymianę własnych doświadczeń, obaw i radości na integracyjnym grillu, który będzie kończył drugie już spotkanie rodziców. Warto spędzić ten dzień wśród niezwykłych rodziców, niezwykłych dzieci.

Autor: Natalia Grajewska (SOSW dla Dzieci Niewidomych w Owińskach)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 2 czerwca 2017