MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

Raport o rynku pracy

Omawiane Raportu o bezrobociu absolwentów szkół ponadgimnazjalnych Poznania i powiatu poznańskiego w roku 2017/2018, Jan Grabkowski, Antoni Kalisz

Tak dobrej sytuacji dotyczącej absolwentów na regionalnym rynku pracy jeszcze nie było.  Powiatowy Urząd Pracy opracował już po raz 19. „Raport o bezrobociu absolwentów szkół ponadgimnazjalnych Poznania i powiatu poznańskiego w roku 2017/2018”. Specjaliści odnotowali najniższą liczbę absolwentów zarejestrowanych jako bezrobotni  – 545 osób. Osoby do 25. roku życia stanowiły 7,06% ogółu bezrobotnych, podczas gdy w województwie było ich ponad 13% , a w Polsce ponad 12%. – Raport przygotowaliśmy z myślą o pracownikach, jak i pracodawcach. Można w nim przeczytać o wsparciu, którego udzielamy osobom szukającym zatrudnienia – mówi Małgorzata Pawlak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu. – Wskazujemy programy, szkolenia oraz inne formy aktywizacji zawodowej dla osób szukających pracy, bądź chcących się przekwalifikować lub też uzyskać dofinansowanie do własnej działalności gospodarczej – dodaje.

Rok 2018 upłynął pod znakiem niedoboru pracowników i wzrostu ich rotacji w firmach. Jest to szczególnie widoczne w Poznaniu i powiecie poznańskim, które wyróżniają się jednym z największych i najbardziej aktywnych rynków pracy w Polsce. Pracodawcy obniżają wymagania rekrutacyjne, a głównym czynnikiem decydującym o zatrudnieniu jest motywacja do pracy i praktyka. – Okazuje się, że w obecnej sytuacji braku rąk do pracy, pracodawcy szukają ludzi nie tyle z doświadczeniem, co z praktyką, jaką można uzyskać np. podczas nauki w szkołach – wyjaśnia Małgorzata Pawlak. Specjaliści z PUP wskazują, że poziom zatrudnienia wzrasta niemal w każdej branży. A taka sytuacja wpływa na zwiększenie szans na etat, także przez osoby młode. –  Bardzo mocno stawiamy na edukację, kształcąc absolwentów gotowych do podjęcia pracy po ukończeniu szkoły. Mimo tak niskiego bezrobocia oraz rosnącej rotacji pracowików, specjaliści Powiatowego Urzędu Pracy i tak mają sporo zajęć, jak choćby w kwestii związanej z zatrudnianiem obcokrajowców – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

Z najnowszego raportu wynika że najbardziej poszukiwani na rynku pracy są w przypadku wykształcenia zawodowego: kucharze, fryzjerzy, stolarze czy monterzy. Osoby ze średnim wykształceniem mogą od ręki znaleźć pracę jako księgowi (jeszcze do niedawna preferowane było w tym zawodzie wyłącznie wyższe wykształcenie), przedstawiciele handlowi, opiekunowie osób starszych. W przypadku absolwentów szkół wyższych praca czeka na nich w takich zawodach jak: nauczyciel, specjalista w administracji, specjalista ds. rekrutacji, specjalista ds. marketingu i handlu czy wychowawca w przedszkolu.
Ponadto na rynku pracy widoczna wyraźnie widoczna jest zmiana pokoleniowa. Młodzi  inaczej postrzegają zatrudnienie (miejsce i warunki pracy) niż ludzie starsi. Dopasowanie oczekiwań młodych osób i pracodawców to obecnie największe wyzwanie rynku pracy. – Stopa bezrobocia w powiecie poznańskim wynosi 1,4%. To jeden z  najniższych wskaźników w skali kraju – podsumowuje Agnieszka Kownacka, kierownik działu ds. Pośrednictwa Pracy i Poradnictwa Zawodowego PUP. – Rynek pracy obecnie należy do pracownika. Pod koniec maja zarejestrowanych było 7100 bezrobotnych. W stosunku do analogicznego okresu z ubiegłego roku ta liczna jest niższa o prawie 700 osób.

 

Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu od 19 lat przygotowuje Raport prezentujący szczegółową analizę sytuacji absolwentów szkół ponadgimnazjalnych koncentrując się na stanie bezrobocia absolwentów szkół, ofercie edukacyjnej, możliwościach zatrudnienia i aktywizacji zawodowej młodzieży.
W Raporcie zawarte zostały analizy porównawcze tendencji występujących na lokalnym rynku pracy od 2000 roku, informacje jakie szkoły i kierunki kończyli młodzi ludzie, jakie zawody są obecnie poszukiwane na rynku pracy. W Raporcie uwzględnione zostały także działania podejmowane na rzecz młodych w szczególności w obszarze edukacji, monitoringu rynku pracy i aktywizacji młodych.

 

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych – stan na koniec lutego 2019 roku:

Polska: W kraju na koniec lutego 2019 roku w rejestrach powiatowych urzędów pracy zarejestrowane były 1 016 702 osoby bezrobotne, o 9,77% mniej w porównaniu do lutego 2018 roku.  W ogólnej liczbie bezrobotnych pozostawało 12,3% osób w wieku do 25. roku życia, czyli
o 11,22% mniej niż w lutym 2018 roku.

Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu:
W Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu na koniec lutego 2019 roku zarejestrowanych było 7 365 osób, o 15,48% mniej niż na koniec lutego 2018 roku. Udział bezrobotnych do 25. roku życia w ogóle zarejestrowanych wyniósł 520 osób, czyli o 14,33% mniej niż w 2018 roku. Wg stanu na koniec lutego 2019 roku młodzież do 25. roku życia stanowiła 7,06% wszystkich bezrobotnych.

W okresie 1.03.2018 – 28.02.2019 roku zarejestrowało się łącznie 545 absolwentów szkół, o 186 osób mniej w porównaniu do poprzedniego roku. Tak korzystna sytuacja nie była obserwowana w Poznaniu i powiecie poznańskim od 18 lat. Przedstawione dane są odzwierciedleniem zapotrzebowania na lokalnym rynku pracy, gdzie największe niedobory pracowników występują wśród osób posiadających kwalifikacje i praktykę w zawodzie.

Spośród wszystkich absolwentów rejestrujących się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu ponad połowa z nich podjęła zatrudnienie do końca lutego 2019 roku. W zależności od typu szkoły w analizowanym okresie aktywność zawodową podjęło:
– 41,86% dla zarejestrowanych absolwentów szkół branżowych I stopnia
– 41,98% dla zarejestrowanych absolwentów techników zawodowych
– 69,57% dla zarejestrowanych absolwentów policealnych szkół zawodowych
– 43,04% dla zarejestrowanych absolwentów liceów ogólnokształcących
– 55,40% dla zarejestrowanych absolwentów szkół wyższych.

 

Średni wskaźnik bezrobocia dla wszystkich absolwentów wyniósł  1,41% i był niższy w porównaniu do danych ubiegłorocznych o 0,31 punktu procentowego.
Średnie wartości wskaźnika bezrobocia spadły dla wszystkich typów szkół, za wyjątkiem liceów ogólnokształcących i wynoszą aktualnie:
– dla absolwentów szkół branżowych I stopnia: 5,28%
– dla absolwentów techników zawodowych: 3,96%
– dla absolwentów policealnych szkół zawodowych: 1,58%
– dla absolwentów liceów ogólnokształcących: 1,45%
– dla absolwentów szkół wyższych: 1,08%.

REKOMENDACJE
W Raporcie sformułowano także rekomendacje w celu wzrostu efektywności działań podejmowanych na rzecz osób młodych i ich dopasowania do potrzeb generowanych przez rynek pracy:

  • dalsze podnoszenie jakości kształcenia i dostosowywanie programów nauczania na wszystkich poziomach edukacji do aktualnych i przyszłych prognoz zatrudnieniowych
  • monitoring rynku pracy – analiza trendów występujących na lokalnym rynku zatrudnienia,
  • wzajemne uzupełnianie się działań z obszaru edukacji i biznesu wspierających kształcenie zawodowe dostosowane do zapotrzebowania,
  • rozwój sieci doradztwa zawodowego jako niezbędnego elementu procesu wyboru kierunku kształcenia,
  • promocja kształcenia ustawicznego,
  • promocja postaw proprzedsiębiorczych jako uniwersalnych kompetencji poszukiwanych na rynku pracy.

Autor: Katarzyna Wozińska – Gracz

Pełen raport można przeczytać TUTAJ.

Redaktor: Maciej Pawlik
Opublikowano: 18 czerwca 2019