MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Zapowiedzi

Notatki podróżne z Rzymu

plakat wystawa barłóg

Galeria Sztuki w Mosinie zaprasza na kolejną, ciekawą wystawę. Jej bohaterem będzie Piotr Barłóg, a nosi ona tytuł “In Situ cz. I Notatki podróżne z Rzymu”. Piotr Barłóg urodził się w 1983 roku w Poznaniu i jest architektem wnętrz. Studiował na poznańskiej ASP w latach 2002-2007. – Projektuje wnętrza i wystawy. Na Wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii UAP prowadzi Pracownię Projektowania Wystaw. W swoich działaniach podejmuje wątki łączności między dawną a współczesną tkanką plastyczną, szuka relacji kontekstów i znaczeń. Interesuje się grafiką w architekturze i architekturą w grafice – czytamy w zaproszeniu na wystawę, którą będzie można ogladać od 21 czerwca do 27 lipca.

– Nieodłącznym elementem każdej podróży jest poznawanie przez rejestrowanie. Ile narzędzi rejestracji, tyle podróży. W głąb przestrzeni i w głąb siebie. Rzym jako cel takich podróży popularny był od czasów XVII wieku, kiedy w ramach tzw. Grand Tour poznawano zabytki świata klasycznego podczas romantycznej wyprawy. Dzisiejsza podróż do Rzymu oznacza coś zupełnie innego, nie tylko przez wzgląd na zjawisko turystyki masowej i nowe media obserwacji, ale także (a może przede wszystkim) ze względu na całkowitą metamorfozę znaczenia Rzymu jako takiego. Tym niemniej to co przetrwało (zarówno w sferze materialnej, jak i mentalnej) wciąż pozostaje pożywką dla poszukiwań twórczych. Obserwacje poczynione przez autora w ciągu dwóch wypraw badawczych w 2014 i 2016 roku znalazły swój ślad w postaci rejestracji graficznych, rysunkowych, fotograficznych i filmowych – można przeczytać w zaproszeniu.

– W zależności od użycia danego medium są to notatki ukazujące przestrzeń jako jej panoramiczny widok, detal architektury czy rzeźby, indywidualny charakter i lokalny upływ czasu. Nadrzędną wartością pozostaje tu obserwacja z natury, w miejscu, in situ. Próba obiektywnego spojrzenia koresponduje z jego subiektywizacją zaistniałą wskutek emocji, wzruszenia, czy po prostu zmęczenia wywołanego wyczerpującą pracą w u pale – czytamy.

– Wystawa jest pierwszą z cyklu rzymskich prezentacji autora, poświęconą rozmaitym formom rejestracji miejsca. Tym razem, w czarno-białej odsłonie, składają się na nią graficzne panoramy i rysunki odręczne, pozostające w relacji obiektywizmu i manualnej ekspresji. Prezentowane panoramy wchodzą w cykl stu widoków publikowanych w książce „Peregrynacje kapitolińskie”, natomiast rysunki stanowiące dla nich rodzaj dopełnienia pokazywane są publiczności po raz pierwszy.

plakat wystawa barłóg

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 18 czerwca 2020