MenuMenu główne
Powiat Poznański
TEst

Prasowa17
Radiowa17
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Zapowiedzi

Notatki podróżne z Rzymu

plakat wystawa barłóg

Galeria Sztuki w Mosinie zaprasza na kolejną, ciekawą wystawę. Jej bohaterem będzie Piotr Barłóg, a nosi ona tytuł “In Situ cz. I Notatki podróżne z Rzymu”. Piotr Barłóg urodził się w 1983 roku w Poznaniu i jest architektem wnętrz. Studiował na poznańskiej ASP w latach 2002-2007. – Projektuje wnętrza i wystawy. Na Wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii UAP prowadzi Pracownię Projektowania Wystaw. W swoich działaniach podejmuje wątki łączności między dawną a współczesną tkanką plastyczną, szuka relacji kontekstów i znaczeń. Interesuje się grafiką w architekturze i architekturą w grafice – czytamy w zaproszeniu na wystawę, którą będzie można ogladać od 21 czerwca do 27 lipca.

– Nieodłącznym elementem każdej podróży jest poznawanie przez rejestrowanie. Ile narzędzi rejestracji, tyle podróży. W głąb przestrzeni i w głąb siebie. Rzym jako cel takich podróży popularny był od czasów XVII wieku, kiedy w ramach tzw. Grand Tour poznawano zabytki świata klasycznego podczas romantycznej wyprawy. Dzisiejsza podróż do Rzymu oznacza coś zupełnie innego, nie tylko przez wzgląd na zjawisko turystyki masowej i nowe media obserwacji, ale także (a może przede wszystkim) ze względu na całkowitą metamorfozę znaczenia Rzymu jako takiego. Tym niemniej to co przetrwało (zarówno w sferze materialnej, jak i mentalnej) wciąż pozostaje pożywką dla poszukiwań twórczych. Obserwacje poczynione przez autora w ciągu dwóch wypraw badawczych w 2014 i 2016 roku znalazły swój ślad w postaci rejestracji graficznych, rysunkowych, fotograficznych i filmowych – można przeczytać w zaproszeniu.

– W zależności od użycia danego medium są to notatki ukazujące przestrzeń jako jej panoramiczny widok, detal architektury czy rzeźby, indywidualny charakter i lokalny upływ czasu. Nadrzędną wartością pozostaje tu obserwacja z natury, w miejscu, in situ. Próba obiektywnego spojrzenia koresponduje z jego subiektywizacją zaistniałą wskutek emocji, wzruszenia, czy po prostu zmęczenia wywołanego wyczerpującą pracą w u pale – czytamy.

– Wystawa jest pierwszą z cyklu rzymskich prezentacji autora, poświęconą rozmaitym formom rejestracji miejsca. Tym razem, w czarno-białej odsłonie, składają się na nią graficzne panoramy i rysunki odręczne, pozostające w relacji obiektywizmu i manualnej ekspresji. Prezentowane panoramy wchodzą w cykl stu widoków publikowanych w książce „Peregrynacje kapitolińskie”, natomiast rysunki stanowiące dla nich rodzaj dopełnienia pokazywane są publiczności po raz pierwszy.

plakat wystawa barłóg

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 18 czerwca 2020