MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



W mediach o nas

Nowa siedziba dla Teatru Muzycznego (29.05.2023)

logo codzienny poznań

Teatr Muzyczny w Poznaniu rozpoczyna nowy rozdział w swojej historii, ogłaszając przetarg na generalnego wykonawcę futurystycznego budynku teatru. Projekt ten ma przekształcić krajobraz kulturalny Poznania, oferując największy teatr tego typu w Polsce, z widownią na prawie 1200 osób i innowacyjną sceną. Nowa budowla będzie pierwszym teatrem w Poznaniu wybudowanym od podstaw po II wojnie światowej.

“To kolejny krok w kierunku realizacji tak wyczekiwanej przez poznaniaków, a także mieszkańców regionu inwestycji. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już w 2026 roku Poznań będzie mógł się poszczycić jednym z najnowocześniejszych teatrów muzycznych w Europie i największym w Polsce. Jestem przekonany, że nowa siedziba pozwoli na dalszy rozwój instytucji i otworzy przed nią zupełnie nowe możliwości. Dużym atutem będzie także reprezentacyjna lokalizacja w centrum miasta przy ul. Święty Marcin” – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Konkurs obejmuje kompleksowy projekt, obejmujący budynek teatru i jego otoczenie. Przetarg będzie prowadzony na podstawie formuły “doprojektuj i wybuduj”, zgodnie z koncepcją i projektem budowlanym opracowanym przez Atelier Loegler Architekci. Nowy teatr muzyczny będzie mieścił się na powierzchni ponad 6 tys. metrów kwadratowych. Oprócz imponującej sali głównej z prawie 1200 miejsc, budynek będzie obejmować salę kameralną z ponad 300 miejscami, przestrzeń koncertową na 150 osób, foyer i restaurację z salą bankietową. Scena główna będzie spektakularna, oferując możliwości realizacji bardziej ambitnych produkcji dzięki zaawansowanej technologii, takiej jak szybkie, dwupoziomowe zapadnie i obrotowa scena.

Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami zaplanowano szereg specjalnych udogodnień, takich jak elektromechanicznie wspomagane drzwi, dostosowane windy, linie naprowadzające, a także specjalny system nawigacji mobilnej. Budynek będzie również wyposażony w zestawy słuchawkowe z audiodeskrypcją dla niewidomych oraz wygodne miejsca dla osób poruszających się na wózkach. Dodatkowym bonusem dla lokalnej społeczności może być powstanie Parku Wody i Muzyki, zasilanego wodą retencjonowaną z dachu teatru. Ta opcja, która jest częścią przetargu, została opracowana przy współpracy Zarządu Zieleni Miejskiej i spółki Aquanet.

Finansowanie tej inwestycji to rezultat umowy podpisanej w kwietniu 2022 roku między Miastem Poznań a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dodatkowe wsparcie przewidziane jest od Powiatu Poznańskiego. Partnerstwo Miasta Poznania z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zarządzaniu Teatrem Muzycznym, umowa podpisana w kwietniu 2022 roku, daje szansę na współfinansowanie inwestycji.

Poznański Teatr Muzyczny przyciąga publiczność nie tylko z miasta, ale z całego regionu. W 2021 roku, Powiat Poznański dołączył do instytucji wspierających teatr, a 40% publiczności stanowią mieszkańcy spoza miasta. Samorząd przeznaczył na działalność teatru 2,3 mln złotych, a podczas sesji rady powiatu w marcu 2023 roku, radni zdecydowali o dodatkowym wsparciu budowy nowej siedziby teatru kwotą 15 mln złotych, rozłożoną na trzy kolejne lata. Starosta poznański, Jan Grabkowski, wyraża swoje zadowolenie z planowanej inwestycji:

“Bardzo się cieszę, że już za kilka lat mieszkańcy regionu, w tym także powiatu poznańskiego, będą mogli spektakle oglądać w nowej siedzibie. Teatr Muzyczny to instytucja nie tylko z tradycjami, ale także z ogromnym potencjałem. By w pełni go wykorzystać i realizować przedstawienia z jeszcze większym rozmachem, potrzeba budynku dostosowanego do potrzeb widzów, jak i artystów. Nowa siedziba stanie się teatrem metropolitalnym, służącym zarówno mieszkańcom Poznania, jak i całego powiatu. Jestem przekonany, że będzie tłumnie odwiedzany przez Wielkopolan, jak i turystów spragnionych muzycznych wrażeń z całej Polski – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański

Dyskusja o konieczności budowy nowej siedziby dla Poznańskiego Teatru Muzycznego trwała już od wielu lat. Obecne pomieszczenia nie były w stanie spełnić rosnących wymagań zespołu oraz publiczności, zarówno pod względem technicznym, jak i komfortu. Wielokrotnie pojawiały się problemy z ogrzewaniem, wentylacją i akustyką, co uniemożliwiało pełne wykorzystanie potencjału teatru. Ponadto, stara lokalizacja nie była w stanie przystosować się do wymogów dostępności dla osób niepełnosprawnych, co jest priorytetem dla nowoczesnych instytucji kultury. W końcu, dzięki determinacji samorządu miejskiego, dyrekcji teatru i wsparciu ze strony Ministerstwa Kultury oraz Dziedzictwa Narodowego, starania o nową siedzibę zakończyły się sukcesem. Budowa ma rozpocząć się pod koniec 2023 roku i zakończyć na przełomie 2025 i 2026 roku.

– Czujemy radość, bo spełnia się marzenie nie tylko nasze, ale też naszych widzów – mieszkańców całego regionu. Tworzymy to miejsce dla nich. Pragniemy, by na 70-lecie Teatru, które przypadnie w 2026 roku, widzowie doczekali się pięknego, komfortowego i dostępnego budynku na miarę ambicji poznaniaków. Duża scena wykorzystująca najnowsze technologie pozwoli twórcom, realizatorom i całemu zespołowi w pełni rozwinąć skrzydła. W Nowym Teatrze będziemy mogli pomieścić ponad trzy razy więcej widzów niż teraz, co oznacza, że będziemy przyciągać do serca miasta 300 tysięcy widzów rocznie, przyczyniając się do społecznej rewitalizacji centrum Poznania – mówi Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu.

codziennypoznan.pl

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 30 maja 2023