MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Nowe boisko do Mölkky

turniej w molkky w puszczykowie

W Puszczykowie otwarto nowe boisko do Mölkky. – Stało się tak za sprawą wygranego projektu obywatelskiego. Obiekt prezentuje się wspaniale. Jest oświetlony, z ławeczkami i koszami na śmieci. Dla grających przygotowano również zestawy do gry, które można wypożyczyć. Takie zestawy trafiły również do szkół – mówi Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości, które już od dłuższego czasu propaguje Mölkky w naszym regionie.

Przypomnijmy, że ta gra powstała w 1996 roku w Finlandii i wymaga nie tylko umiejętności oraz precyzji, ale również strategicznego myślenia. Samo słowo Mölkky zostało wymyślone przez twórców gry i nie ma żadnego znaczenia. Powstało prawdopodobnie na bazie fińskiego słowa pölkky oznaczającego drewniany klocek, którym rzuca się w kręgle. – To gra, której prostota czyni ją atrakcyjną dla osób w każdym wieku. Sukces jest w niej wypadkową umiejętności celnego rzucania oraz odpowiedniej taktyki – tłumaczą gracze.

A tych jest z roku na rok coraz więcej. Ci najlepsi rywalizują w mistrzostwach świata, w których udział bierze około 200 drużyn składających się z 4–6 zawodników. Stowarzyszenia Mölkky funkcjonują obecnie nie tylko w Finlandii, ale również w wielu innych krajach, takich jak Słowacja, Turcja czy Japonia. Gra szczególnie popularna jest w Skandynawii oraz we Francji. W Polsce wyjątkowe miejsce na mapie Mölkky zajmuje właśnie Puszczykowo, gdzie cyklicznie rozgrywane są różnego rodzaju turnieje, z mistrzostwami kraju włącznie.

Od teraz grający będą mieli doskonałe warunki do podnoszenia swoich umiejętności. – Z okazji inauguracji nowego boiska zorganizowaliśmy specjalny turniej, w którym mimo nieprzychylnych warunków atmosferycznych, wystartowało blisko 60 zawodników. Rywalizowali oni w trzech kategoriach: burmistrzów, radnych i mieszkańców. Wszyscy oni mogli przekonać się, jak ta gra wciąga, i jak potrafi aktywizować ludzi w każdym wieku – opisuje Michał Cyranek ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości.

W rywalizacji samorządowców najlepsi okazali się wiceburmistrz gminy Dobra Przemysław Tomczak oraz radna miasta Puszczykowo Maria Michałowska. W turnieju mieszkańców pierwsze miejsce zajął Miron Skołuda. – W tych zawodach wyniki nie był jednak najważniejsze. Każdy z uczestników zasłużył zresztą na wielki gratulacje. W tych spartańskich warunkach pogodowych każdy był zwycięzcą i powinien dostać puchar za wytrwałość – zapewniają organizatorzy turnieju, dzięki którym Puszczykowo śmiało można już nazwać niepisaną stolicą Mölkky w naszym kraju.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 17 kwietnia 2023