Zapowiedzi Wydarzenia Relacje
Nowe muzeum w Szreniawie
W Szreniawie w powiecie poznańskim powstanie Wielkopolskie Muzeum Motoryzacji. Projekt będzie zrealizowany przez tamtejsze Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego oraz Automobilklub Wielkopolski. 29 listopada w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu podpisano list intencyjny w tej sprawie.
Jego sygnatariuszami byli dyrektor Muzeum Narodowego Rolnictwa Jan Maćkowiak i prezes Automobilklubu Wielkopolski Robert Werle. Złożenie podpisów odbyło się w obecności m.in. Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Starosty Poznańskiego Jana Grabkowskiego oraz Wójta Gminy Komorniki Jana Brody. W nowym Muzeum zobaczymy wspaniałe zabytkowe samochody i motocykle ze zbiorów wielkopolskich kolekcjonerów, ale także eksponaty muzealne ze Szreniawy.
– To bardzo dobry pomysł, aby Wielkopolskie Muzeum Motoryzacji powstało właśnie w Szreniawie. Moim zdaniem to idealne miejsce, aby wystawiać tam zabytkowe auta, w tym także te mające związek z rolnictwem, jak choćby samochody marki Tarpan, do których mam spory sentyment. Mnie dodatkowo cieszy to, że taka placówka powstanie właśnie w powiecie poznańskim – stwierdził Jan Grabkowski.
O Tarpanach wspomniał także Jan Maćkowiak. – Mamy już całą kolekcję takich aut. Nasze Muzeum jest zresztą nierozerwalnie związane z techniką. Dlatego obok wystaw typowo rolniczych będzie można zobaczyć stare, zabytkowe samochody. Chcę przy tym podkreślić, że jest wiele osób, które chcą pokazać swoje kolekcje, ale do tej pory nie miały gdzie tego zrobić – stwierdził dyrektor Muzeum w Szreniawie.
– Początkowo pomysł, aby Wielkopolskie Muzeum Motoryzacji trafiło właśnie do Szreniawy wydawał się trochę niecodzienny, ale Poznań ma bogate tradycje motoryzacyjne i trzeba go było potraktować poważnie. Tym bardziej, że mamy już do czynienia z prawdziwą modą na pojazdy zabytkowe. Stąd decyzja o powstaniu Muzeum. Jego utrzymanie będzie opierać się o budżet województwa – powiedział Marek Woźniak.
Do wspomnianych przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego tradycji nawiązał również Robert Werle. – Wszystko zaczęło się w 1972 roku, kiedy to grupa zapaleńców postanowiła zacząć gromadzić zabytkowe auta. W Szreniawie będziemy chcieli stworzyć kolekcję złożoną z ok. 50 samochodów. Co pół roku ta kolekcja będzie wymieniana. Samo Muzeum powinno zostać oddane do użytku za dwa, trzy lata – mówił prezes Automobilklubu Wielkopolski.
Wielkopolskie Muzeum Motoryzacji składać się będzie z czterech modułów: wystawy stałej, pokazującej historię motoryzacji, przestrzeni dla wystaw czasowych, ekspozycji samochodów rolniczych ze zbiorów Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie oraz warsztatu, w którym zwiedzający na własne oczy będą mogli zobaczyć obsługę lub prace konserwatorskie nad zabytkowym pojazdem.
Silny rys edukacyjny ma być bowiem znakiem rozpoznawczym nowej instytucji. Według inicjatorów powołania nowego Muzeum, powinno ono reprezentować zasługi i tradycję motoryzacyjną regionu, a także ukazywać, jak wielką rolę odegrała motoryzacja w historii rolnictwa i – szerzej – w całej kulturze technicznej.
Atutami nowej instytucji będą także świetna lokalizacja tuż przy drodze krajowej nr 5 i obok prężnie działającego szreniawskiego Muzeum Rolnictwa, ale także sposoby dojazdu. Chcąc zobaczyć klasyczne auta i motocykle będzie można dotrzeć do muzeum własnym współczesnym pojazdem, ale także pociągiem ciągniętym przez… zabytkowy parowóz, obsługujący trasę kolejową Poznań – Wolsztyn.
WTK: http://www.wtkplay.pl/video-id-29412-muzeum_motoryzacji_powroci_ale_juz_nie_pod_kaponiere
TVP Poznań: https://poznan.tvp.pl/28028656/w-szreniawie-ma-powstac-wielkopolskie-muzeum-motoryzacji