MenuMenu główne
Powiat Poznański
Napis opłaty urzędowe on lineLink do youtubeBiała Sobota z powiatem poznańskim plakat



Relacje

Nowe połączenia na jubileusz

5-lecie PKM

Poznańska Kolej Metropolitalna ma pięć lat! – Ta inicjatywa to wielki sukces nie tylko samorządu, ale przede wszystkim mieszkańców, którzy dzięki kolejnym połączeniom mogą szybko i sprawnie dojechać do pracy czy szkół – mówił starosta poznański Jan Grabkowski podczas uroczystości, która odbyła się na Dworcu Letnim w Poznaniu.

Poznańska Kolej Metropolitalna to system regularnych, kolejowych połączeń regionalnych oparty na zasadzie solidaryzmu wszystkich samorządów uczestniczących w tym projekcie. – Możliwość i wola współpracy w tak dużym gremium nie jest czymś codziennym i oczywistym. Dodajmy współpracy zgodnej i rzeczywistej. A mówiąc rzeczywistej mam na myśli idący za tym konkretny wkład finansowy – podkreślał marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. – W walce z wykluczeniem transportowym powinniśmy być przykładem dla reszty kraju. Pokazujemy, że z myślą o naszych mieszkańcach potrafimy się porozumieć i zjednoczyć – dodał prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

W podobnym tonie wypowiadał się Jan Grabkowski. – Gdyby nie umiejętność rozmawiania, a także umiejętność patrzenia dalej niż interes własnej gminy, własnego samorządu czy własnego miasta, to na pewno nie byśmy dzisiaj w tym miejscu – zapewnił starosta poznański. W trakcie uroczystości poinformowano również o kolejnym porozumieniu, tym razem dotyczącym dodatkowych połączeń w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, które podpisały współfinansujące ten projekt samorządy. Od 1 stycznia 2024 przybędzie par pociągów kursujących w centralnej Wielkopolsce na krótkich dystansach.

Najbardziej zadowoleni ze zmian będą mieszkańcy korzystający z linii Poznań – Opalenica – Nowy Tomyśl, ale podpisane 11 września porozumienie oznacza też dodatkowe kursy między Poznaniem a Grodziskiem Wielkopolskim, Kościanem, Pobiedziskami, Rogoźnem, Szamotułami, Środą Wielkopolską i Wrześnią. Warto dodać, że podczas uroczystości samorządowcy podpisali się na okolicznościowej tablicy, zapowiadającej uruchomienie dodatkowych połączeń. 

W działalność Poznańskiej Kolei Metropolitalnej zaangażowanych jest 48 samorządów – Województwo Wielkopolskie, Miasto Poznań i Powiat Poznański, które współfinansują każdą z linii, a także dziewięć kolejnych powiatów i 36 gmin, z których większość to członkowie Stowarzyszenia Metropolia Poznań. Poznańska Kolej Metropolitalna została uruchomiona w 2018 roku. Pierwsze połączenia uruchomiono na trasach z Poznania do Wągrowca, Grodziska Wielkopolskiego, Nowego Tomyśla i Jarocina, a po kilku miesiącach także do Swarzędza.

Rok później nitka swarzędzka została wydłużona do Kostrzyna, a w 2020 – do Wrześni. W tym samym roku pojawiły się też połączenia na liniach do Rogoźna i Gniezna. W roku 2022 ze współfinansowania wycofał się powiat jarociński i dlatego teraz ta linia kończy się w Środzie Wielkopolskiej. Pociągi PKM pojawiły się z kolei na trasie do Kościana. Od stycznia 2023 Poznańska Kolej Metropolitalna jeździ także do Wronek. Połączenia są obsługiwane przez Koleje Wielkopolskie oraz POLREGIO. W roku 2023 PKM to 193 pary pociągów. Od stycznia 2024 ich liczba wzrośnie do 219 par połączeń dziennie. Na obszarze działania PKM jest blisko 100 stacji i przystanków.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 11 września 2023