MenuMenu główne

 

Środki finansowe z budżetu państwa

 

Powiat Poznański


Kalendarz wydarzeń
<< wrz 2022 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Zapowiedzi

O historii gminy Czerwonak

Gminny Ośrodek Kultury Sokół oraz Fundacja Nasze Podwórko zapraszają w podróż w czasie. – Proponujemy cykl wykładów poświęcony historii Gminy Czerwonak w XX wieku. Uważamy, że wybór nieodległej jeszcze przeszłości, pozwoli identyfikować się z tematami wykładów szerszej grupie odbiorców. Dla starszych osób, które z tego czasu mają własne wspomnienia, będzie podróżą sentymentalną, a dla młodszych będzie okazją do poszerzenia wiedzy o historii własnej rodziny i miejscowości. Wybór tego okresu historycznego pozwoli także na interakcje z uczestnikami wykładów, których chcielibyśmy zaanimować do aktywnego uczestnictwa, dyskusji, dzielenia się pamiątkami i wspomnieniami – informują organizatorzy

– Sądzimy, że w ten sposób uda się stworzyć stałą grupę osób zainteresowanych i przygotowanych do tego, aby w kolejnym roku pogłębiać wiedzę historyczną na wykładach dotyczących wcześniejszych epok. Sądzimy także, że najlepiej przedstawić zmiany, które zaszły w XX wieku, omawiając na kolejnych spotkaniach historię poszczególnych miejscowości oraz sylwetki postaci, mających wpływ na życie społeczności: właścicieli ziemskich, przedsiębiorców, księży, wójtów, sołtysów, społeczników, artystów, nauczycieli – zapewniają organizatorzy.

Wykłady będą prowadzone przez Olgę Krause-Matelską oraz Wojciecha Matelskiego, którzy historię gminy Czerwonak zgłębiają od wielu już lat i są jej wielkimi pasjonatami. Powstało już klika książek o tej okolicy ich autorstwa. Regularnie publikują też historyczne teksty w biuletynie “I wiesz więcej”. Są również organizatorami niezwykłych wycieczek po gminie. Wykłady będą się rozpoczynały o godzinie 18.00 w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach. Nie obowiązują zapisy.Poniżej program wykładów:

5 października: “Z kroniki Zofii Poznańskiej – szalony XX wiek w gminie Czerwonak”.
9 listopada: “Zgoda buduje, niezgoda rujnuje, czyli dlaczego przed wojną nie wybudowano w Czerwonaku piętrowej szkoły? Czerwonak”.
7 grudnia: “Fabrykanci, robotnicy i artyści. Czerwonak”.
11 stycznia: “Przerwany obiad w gospodzie Bauma i inne historie. Owińska, Miękowo, Annowo, Bolechówko, Potasze”.
8 lutego: “Śmierć młodego nauczyciela i inne opowieści. Owińska, Miękowo, Annowo, Bolechówko, Potasze”.
9 marca: “Historia kółkiem zakręcona. Kicin, Kliny, Mielno, Dębogóra”.
19 kwietnia: “Za co zwolniono pana Ruprychta i inne historie z Koziegłów”.
17 maja: “O czym szumią kasztany? Historie z Bolechowa, Bolechowa Osiedla, Szlachęcina, Trzaskowa i Promnic”.

plakat

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 23 września 2022