MenuMenu główne
Powiat Poznański
TEst


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Sie 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Zapowiedzi

O przesądach i zabobonach

wystawa zwierzęta leśne plakat

W Muzeum Przyrodniczo-Łowieckim w Uzarzewie 28 lipca otwarta zostanie wystawa pod nazwą “Zwierzęta leśne w przesądach i zabobonach w kulturze ludowej”. – Świat ludowych wierzeń, przesądów i zabobonów jest już dziś trudny do odtworzenia. Możemy głównie polegać na przekazach XIX i XX wiecznych badaczy. Przesądy i zabobony wraz z rozwojem nauki zanikają, większość z nas uważa się za racjonalnie myślących, nowoczesnych ludzi. Jednak z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej z roku 2011 wynika, że ponad połowa dorosłych Polaków w dalszym ciągu w nie wierzy – czytamy w zaproszeniu.

– Wciąż zdajemy się na przynoszące szczęście królicze łapki, próbujemy obronić się przed „okukaniem” przez kukułkę. Wystarczy, że przez drogę przebiegnie nam czarny kot, a już zatrzymujemy się skonsternowani. Temat wystawy, choć mogłoby się wydawać powiązany jest ze światem, którego już nie ma, o dziwo, wciąż funkcjonuje w naszej kulturze. Dlaczego tak się dzieje? Czy jest to tylko statystyka, według której określona część społeczeństwa ma predyspozycje do tłumaczenia pewnych zjawisk posiłkując się zabobonami i przesądami, czy jest to nasze doświadczenie życiowe, właściwości naszego mózgu, a może zwierzęta rzeczywiście mają cudowne moce, a my staliśmy się ignorantami, przestaliśmy reagować na ich sygnały. Odpowiedź na to pytanie pozostawiam Państwu – zachęcają organizatorzy.

Celem wystawy jest ukazanie wyjątkowości i bogactwa polskiej kultury ludowej, wzbudzenie zainteresowania dawnym systemem wierzeń, zabobonami, przesądami ludowymi i rolą jaką odgrywały w nim zwierzęta leśne. – Chcielibyśmy przybliżyć szerszej publiczności, zarówno dzieciom jak i dorosłym tematykę związaną ze zwierzętami leśnymi, zachowaniami, zdolnościami, ich znaczeniem dla ludzi i środowiska, a także przedstawić cały zestaw wierzeń, przesądów, zabobonów związanych z tymi zwierzętami, które niegdyś były tak popularne w kulturze ludowej a których pozostałości możemy obserwować po dzień dzisiejszy. Zamierzeniem wystawy jest wypełnienie luki w ofercie muzeum, wraz z wystawą w placówce pojawi się “więcej człowieka” i “magicznej mocy zwierząt” – zapewniają organizatorzy.

wystawa zwierzęta leśne plakat

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 16 lipca 2020