MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

O Saharze i Syberii…

„Wszystkie Ziarna Piasku” oraz „Syberia wzdłuż i wszerz”, to kolejne prelekcje proponowane przez Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie w ramach projektu „Orinoko nad Wartą”. O Saharze Zachodniej opowiadać będzie Bartek Sabela 23 sierpnia o godz. 18.00, a Syberię przybliży Romuald Koperski. Z nim miłośnicy przygód i podróży spotkają się 25 sierpnia, także o godz. 18.00.

Sahara Zachodnia, to ostatnia afrykańska kolonia i jak mawiają sami Saharyjczycy, największe więzienie świata. 16 lat wojny między partyzantami Frontu Polisario i wojskami marokańskimi oraz 25 lat negocjacji nie przyniosły rozwiązania konfliktu. W jego wyniku połowa rdzennej ludności uciekła do Algierii i mieszka w obozach uchodźców.

Druga żyje pod brutalną marokańską okupacją. Dzieli ich zbudowany przez Marokańczyków „mur wstydu” – fortyfikacja wojskowa, od której większy jest jedynie Wielki Mur Chiński. Tymczasem organizacje międzynarodowe, powołane, by bronić pokoju na świecie, zdają się cierpieć na ciężki przypadek hipokryzji i przewlekłej niemocy.

Gdy Bartek Sabela jechał do El Aaiún, stolicy okupowanej Sahary Zachodniej, instrukcja, którą otrzymał od saharyjskich aktywistów, brzmiała: „Nie rozmawiaj z nikim dłużej niż czterdzieści sekund, nigdy nie podawaj żadnych szczegółów, miejsc, nazwisk”. Musiał kłamać, by przedostać się przez granicę, a ukrywając się przed marokańską policją, obserwował, jak wygląda życie w okupowanym mieście.

Pojechał również na drugą stronę muru, na Terytoria Wyzwolone kontrolowane przez partyzantów walczącego o niepodległość Polisario. I do Algierii, gdzie przez wiele tygodni mieszkał w obozach dla saharyjskich uchodźców – jedynym w swym rodzaju w pełni zorganizowanym państwie na wygnaniu.

Romuald Koperski, to z kolei polski podróżnik, pisarz, pionier wypraw samochodowych po rozległych terenach Syberii, pilot samolotowy I klasy, dziennikarz reportażysta, fotograf, myśliwy, nurek oraz zawodowy muzyk pianista. Autor kilku książek, wystaw fotograficznych i wielu publikacji poświęconych Syberii, którą wielokrotnie przemierzył na całej długości oraz szerokości geograficznej.

Prowadzi Fundację działającą m.in. na rzecz rodaków zamieszkujących Syberię, a także promującą działania na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego na Wschodzie. Fundacja którą kieruje, organizuje m.in. wakacje dla polskich dzieci z Syberii oraz akcję „Okulary da Syberii” i wiele innych.

Sahara

syberia_web

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 17 sierpnia 2016