MenuMenu główne

 

Środki finansowe z budżetu państwa

 

Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz wydarzeń
<< mar 2023 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

O Szymborskiej w bibliotece

spotkanie w bibliotece w swarzędzu

W Bibliotece Pedagogicznej w Swarzędzu odbyło się spotkanie pt. „Radość czytania, poznawania, inspirowania się twórczością Wisławy Szymborskiej”. W prelekcji, ilustrowanej tekstami autorki oraz wzbogaconej o pracę z tekstem, także w oprawie muzycznej, wzięli udział seniorzy z Centrum Aktywności Seniora Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu oraz inni miłośnicy poezji. Wykład, nawiązujący do ustanowionego przez Senat roku 2023 – Rokiem Wisławy Szymborskiej, poprowadziła Danuta Ewa Dachtera – psycholog, nauczyciel, biolog, poetka, a także autorka książek poetyckich „Moje Macondo” oraz „Więź poza śmierć”.

Prelegentka przybliżyła zgromadzonym gościom życiorys noblistki nawiązując do książki „Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej”, autorstwa Anny Bikont i Joanny Szczęsnej, która znalazła się wśród polecanej bibliografii. Podróż w krainę twórczości Wisławy Szymborskiej rozpoczęła się od omawiania wierszy: “*** (Świat umieliśmy kiedyś na wyrywki)”, “Rehabilitacja”, “Nic dwa razy”, “Są tacy, którzy”, “Głos w sprawie pornografii”, “Życie na poczekaniu”. W dalszej części spotkania uczestnicy dowiedzieli się, co o poezji Wisławy Szymborskiej sądzą tacy historycy literatury i recenzenci jak Anna Nasiłowska, Tadeusz Nyczek, Jan Błoński czy Ewa Graczyk.

Prelegentka zwróciła także uwagę na godne polecenia felietony noblistki zawarte w książce “Wszystkie lektury nadobowiązkowe”. Druga część spotkania poświęcona była limerykom oraz wymyślonym przez noblistkę nowym gatunkom poezji żartobliwej. Czytane były wybrane lepieje, odwódki, altruitki, podsłuchańce z “Rymowanek dla dużych dzieci”, a także limeryk podhalański “Żył raz gazda w mieście Sącz”. Uczestnicy spotkania zostali też zachęceni do podjęcia próby napisania własnego limeryku – jeden nawet powstał w trakcie wykładu. Na zakończenie wszyscy wysłuchali utworu “Nic dwa razy” w wykonaniu Sanah oraz Łucji Prus i obejrzeli kolaże, prace Wisławy Szymborskiej zebrane w “Wyklejankach wybranych”, kalendarzu na rok 2023. wydanym w 100. rocznicę urodzin noblistki.

Autor: Kornelia Choryńska

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 10 marca 2023