MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

O zagrożeniach młodzieży…

W Starostwie Powiatowym w Poznaniu odbyła się konferencja z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego pod nazwą „Współczesne zagrożenia dzieci i młodzieży – wsparcie, profilaktyka, diagnoza”. Jej organizatorem było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Była ona poświęcona przede wszystkim tematyce związanej z zagrożeniami, na jakie w obecnych czasach narażone są dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem aspektu wsparcia, profilaktyki i diagnozy problemów młodzieży przebywającej w rodzinnej pieczy zastępczej.

– To dla nas wyjątkowo ważny temat. Rodzicielstwo zastępcze, to poświęcenie i jednocześnie powołanie. Cenimy i hołubimy ludzi, którzy zdecydowali się wychowywać dzieci porzucone przez swoich biologicznych rodziców. To dzieci po życiowych przejściach, często podatne na różnego rodzaju zagrożenia. A we współczesnym świcie jest ich całe mnóstwo. Młodzi ludzie są permanentnie atakowani, czy to w sieci, czy to w mediach. Dlatego tak ważną rolę odgrywają osoby, którzy z nimi pracują. To właśnie one sprawiają, że ta młodzież bezboleśnie wchodzi w dorosłe życie – mówił starosta poznański Jan Grabkowski otwierając konferencję.

W jej trakcie specjaliści na co dzień pracujący na rzecz szeroko rozumianej rodziny, poruszyli zagadnienia dotyczące przyjęcia dziecka do rodziny zastępczej jako szczególnego wydarzenia w jego życiu oraz omówili zachowania autodestrukcyjne dzieci i młodzieży. Przedstawiony został także problem uzależnienia od komputera i telefonu oraz cyberbezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Podczas konferencji zaprezentowane zostały również formy wsparcia rodzin zastępczych i działania profilaktyczne Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać kilku bardzo interesujących prelekcji. Wygłosili je prof. UAM dr hab. Ewa Muszyńska, kierownik Zakładu Podstaw Opieki i Wychowania na UAM (Przyjęcie dziecka do rodziny zastępczej jako szczególne wydarzenie w jego życiu), dr hab. med. Agnieszka Słopień, specjalista psychiatra dzieci, młodzieży oraz dorosłych, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Centrum Terapii JaKto, kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (Zachowania autodestrukcyjne dzieci i młodzieży) oraz sierż szt. Rafał Lipczewski z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej w Poznaniu (Cyberbezpieczeństwo dzieci i młodzieży).

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 15 czerwca 2018