MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Edukacja

Od lat kształcimy zawodowców

– Absolwenci naszych szkół nie są klientami Powiatowego Urzędu Pracy. W naszych placówkach kształcimy na najwyższym, europejskim poziomie – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

Za tydzień rozpoczynają się Targi Edukacyjne, na których swoje stoisko będzie miał m.in. powiat poznański. Jaką ofertę znajdą tam uczniowie oraz ich rodzice?
Bardzo bogatą. Szkoły, których organem prowadzącym jest powiat poznański, to nie tylko licea, ale także, a może przede wszystkim, szkoły kształcące zawodowo: branżowe oraz technika. Ich oferta jest wyjątkowo szeroka i warto się zastanowić, jaką szkołę wybrać. W ostatnich latach największym powodzeniem cieszyły się takie zawody, jak monter mechatronik, technik informatyk i technik logistyk. Cały czas wielu młodych ludzi zainteresowanych jest klasami mundurowymi w Bolechowie czy Swarzędzu.

Czyli hasło „Czas zawodowców” nadal jest aktualne?
My już od wielu lat kształcimy zawodowców i dbamy o to, aby nasi uczniowie odbierali rzetelne wykształcenie. Ci, którzy opuszczają mury naszych szkół, są gotowi do podjęcia pracy. A to dlatego, że oferujemy uczniom możliwość uzupełnienia wiedzy teoretycznej praktycznymi umiejętnościami. Dla przykładu, swarzędzka „Jedynka” od lat współpracuje z Volkswagenem, SKF Polska czy PANOPA Logistyk Polska. Z kolei Solaris Bus & Coach przyjmuje absolwentów z Zespołu Szkół w Bolechowie.

Uczniowie szkół prowadzonych przez powiat poznański nie mają zatem problemów ze znalezieniem pracy.
Nie, ponieważ trafiają do klas patronackich i już tam podpisują umowy o pracę, stając się pracownikami firm, z którymi w dorosłym życiu mogą się związać na stałe. Mogę zapewnić, że absolwenci naszych placówek nie są klientami Powiatowego Urzędu Pracy. Pewnie dlatego chętnych na miejsca w szkołach w Bolechowie, Swarzędzu czy Rokietnicy jest bardzo wielu. To też nie dziwi, bo młodzi ludzie zaczynają doceniać wartość dobrego fachu w rękach. Zależy im na tym, aby wejść w rynek pracy jako wykwalifikowany pracownik. Młodzież chce dzisiaj zdobywać świat i jest otwarta na nowe możliwości.

To właśnie dla takich młodych osób powstaje Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu?
To będzie najbardziej nowoczesna tego typu placówka w Polsce. Koszt inwestycji wynosi 34 miliony złotych. Warto te pieniądze wydać, bo chcemy kształcić na najwyższym, europejskim poziomie. W nowych obiektach centrum znajdzie się 18 specjalistycznych pracowni do nauki zawodu oraz część hotelowo-gastronomiczna, która służyć będzie uczniom kierunku gastronomiczno-hotelarskiego. Jeszcze do niedawna uczniowie Swarzędzkiej „Jedynki” po wiedzę jeździli za granicę. Dziś to my podpowiadamy, jak kształcić zawodowców.

To jedyna tak duża inwestycja w powiecie poznańskim?
Ta jest największa, ale nie jedyna. Już wkrótce rozpocznie się rozbudowa szkoły w Murowanej Goślinie, która należy do Zespołu Szkół w Bolechowie. Na wszystkie prace przeznaczymy blisko 15 milionów złotych. Rozbudowa i modernizacja placówki ma potrwać dwa lata. Po jej zakończeniu szkoła zyska zupełnie nową jakość nauczania. Przykłady placówek ze Swarzędza i Murowanej Gośliny najlepiej chyba pokazują, jak poważnie traktujemy edukację.

Rozmawiał Tomasz Sikorski

Jan Grabkowski, starosta poznański, z dyrektorami i nauczycielami z powiatowych szkół

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 17 marca 2018