MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



W mediach o nas

Oddychamy tym, czym palimy

logo głos wielkopolski

Głos Wielkopolski, 8 listopada 2016

Trwa akcja „Nie dla smogu – czysty powiat”, którą prowadzi „Głos Wielkopolski”, przy współpracy z powiatem poznańskim i firmą Veolia. Polega ona na ty, że w kolejnych wydaniach gazety publikowane są ciekawe informacje przybliżające czytelnikom tematy związane z zanieczyszczeniem powietrza. We wtorkowym “Głosie Wielkopolskim” można przeczytać rozmowę z Katarzyną Borowczyk, kierownikiem Wydziału Ochrony Środowiska w Veolii Energii w Poznaniu pt. “Oddychamy tym, czym palimy. System grzewczy ma wpływ na poziom smogu”.

– Najlepszym systemem grzewczym jest ciepło systemowe – czyli podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Ten rodzaj ciepła wytwarzany jest w elektrociepłowni i podlega określonym normom środowiskowym. Elektrociepłownie, aby sprostać zaostrzającym się normom środowiskowym, mają zaawansowany system oczyszczania spalin, dzięki którym emisja takich substancji, jak pył, tlenki azotu czy dwutlenek siarki osiąga bardzo niskie wartości – mówi Katarzyna Borowczyk.

– Najbardziej szkodliwe są lokalne piece i kotły węglowe, które zanieczyszczają lokalne środowisko. Wydobycie węgla i jego transport także negatywnie wpływa na środowisko globalne. W indywidualnych instalacjach grzewczych nie ma kontroli procesu spalania oraz monitoringu zanieczyszczeń. Wygrywa rachunek ekonomiczny – ma być tanio. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z tych instalacji. Wiele osób, spalając śmieci, nie jest świadoma, że przez to wdycha substancje rakotwórcze, trując siebie i swoje dzieci – dodaje kierownik Wydziału Ochrony Środowiska w Veolii Energii w Poznaniu.

W kolejnym numerze “GŁosu Wielkopolskiego” będzie można przeczytać o tym, gdzie sprawdzać, kiedy smog jest największy i co wtedy robić. Będą też informacje o aplikacjach na telefon, służącym do sprawdzania poziomu smogu oraz o tym, czy ochronią nas przed nim maseczki.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 8 listopada 2016