Odrestaurowany podpoznański dwór nagrodzony (28.09.2023)

epoznan logo

Odrestaurowany przez powiat poznański Dwór w Skrzynkach nagrodzony wyróżnieniem w 27. edycji konkursu “Modernizacja Roku i Budowa XXI w.”w kategorii Dwory i Pałace. Nagrody wręczono w środę podczas uroczystej gali w Warszawie.

“Jestem dumny z tego wyróżnienia. To przepiękny obiekt, który w tym roku oddaliśmy w ręce mieszkańców. Zabytki to nasze dziedzictwo i dobro narodowe. Są częścią historii, dlatego musimy o nie dbać. Wyremontowany dwór ma wiele do zaoferowania i jest chętnie odwiedzany przez społeczność. Od pierwszych dni oddania go mieszkańcom naszego powiatu notujemy ogromne zainteresowanie. I to zarówno wśród osób, które wybierają to miejsce na spotkania biznesowe czy konferencje, jak i tych, którzy chcą w gronie najbliższych przeżyć kulinarną ucztę” – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański. “Dziękuję jury oraz wszystkim, którzy w internetowym głosowaniu docenili powiatową perełkę” – dodał. Ogólnopolski plebiscyt organizowany jest nieprzerwanie od 27 lat. Jury docenia osiągnięcia w zakresie modernizacji, remontów, renowacji czy adaptacji obiektów. To jedyny tego typu konkurs w Polsce.

Dwór w Skrzynkach to jeden z najpiękniejszych obiektów w powiecie poznańskim. Kiedy w 2015 roku, powiat poznański przejmował go od Skarbu Państwa, był w opłakanym stanie. “Aby XIX-wieczny zabytek mógł odzyskać dawną świetność, prace przeprowadzone zostały z największą starannością pod nadzorem konserwatora. W ten sposób w zabytkowych wnętrzach powstał ośrodek konferencyjno-szkoleniowy. Mieści się tu również Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego” – informowała niedawno Katarzyna Wozińska-Gracz, rzeczniczka starosty. Jak podkreślono, Instytut Skrzynki ma do zaoferowania sporo. W pomieszczeniach dworu znajduje się galeria fotografii, restauracja oraz pokoje noclegowe. Pozostałe atuty obiektu, to m.in. chata grillowa, sauna czy bar.

epoznan.pl

Opublikowano: 4 października 2023