Organy zagrały po 24 latach

organy w niepruszewie

Pierwszy raz od 24 lat zabrzmiały odnowione organy w kościele św. Wawrzyńca w Niepruszewie. Podczas uroczystej mszy, proboszcz Mariusz Janecki wyraził wdzięczność wszystkim ofiarodawcom, którzy przyczynili się do odnowienia tego zabytkowego instrumentu z 1884 roku. Całkowity koszt prac z tym związanych wyniósł prawie 300 tysięcy złotych. Jedną trzecią z tej sumy przekazał powiat poznański w ramach dofinansowania prac konserwatorskich.

Organy, które poświęcił abp Stanisław Gądecki, można było nie tylko zobaczyć, ale także usłyszeć, bo po mszy odbył się minikoncert miejscowych muzyków. Wykonano między innymi „Ave Maria” oraz „Festive Trumpet Tune” Dawida Germana. Był to pierwszy, ale na pewno nie ostatni koncert organowy w Niepruszewie. Planowane są bowiem kolejne występy muzyczne. Za odnowienie instrumentu odpowiedzialna była Firma „Nawrot i Synowie” z Wronek, która specjalizuje się w rekonstrukcji i odnawianiu organów piszczałkowych. Więcej na ten temat TUTAJ.

Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Buku

organy w niepruszewiefot: Maciej Miś