Zapowiedzi
Orientacja na Rakownię
Stowarzyszenie Przyjaciół Rakowni zaprasza wszystkich miłośników imprez na orientację – spacerów, marszów i biegów – na mistrzostwa amatorów powiatu poznańskiego w biegach na orientację pod nazwą “Orientacja na Rakownię”, które odbędą się 7 maja. Wydarzenie organizowane jest na terenach leśnych Puszczy Zielonka zarządzanych przez Leśny Zakład Doświadczalny w Murowanej Goślinie.
“Orientacja na Rakownię” na stałe wpisała się w życie tej niewielkiej miejscowości. Impreza organizowana jest od 2012 roku i biorą w niej udział zarówno mieszkańcy Rakowni i gminy Murowana Goślina, jak i osoby z aglomeracji poznańskiej, a nawet z całej Polski. Bo też orienteering to zielony sport – rozgrywany w terenach leśnych, który wyrównuje
pokoleniowe szanse. Szybsze z reguły dzieci i młodzież mogą w tym przypadku rywalizować z dorosłymi, a nawet osobami w podeszłym wieku, których przewagą jest doświadczenie w czytaniu mapy.
Warto dodać, że w Rakowni prowadzone są także śródroczne treningi i szkolenia dla osób, zarówno dorosłych i dzieci, które chciałby nauczyć czytać się map, aby pełniej móc korzystać z zawodów. Informacje o zawodach i zapisy można znaleźć TUTAJ.
Stowarzyszenie Przyjaciół Rakowni zaprasza też do trenowania orientacji we własnym zakresie przy pomocy Zielonego Punktu Kontrolnego. Umieszczone w leśnych ostępach, poza ścieżkami, słupki z biało-pomarańczowymi znacznikami i perforatorami (dziurkaczami do potwierdzenia obecności na punkcie) czekają na odnalezienie we wskazanej na mapie kolejności. Tę zaś pobiera się w skrzynce na miejscu startu lub – dla pewności – można samodzielnie wydrukować ją TUTAJ.
Warto dodać, że mapa do orienteeringu jest bardzo szczegółowa (1:10000), ukazuje przebieżność terenu (legenda znajduje się na tablicy startowej). Mapy są zaktualizowane i przygotowana zgodnie ze standardami Polskiego Związku Orientacji Sportowej. Przygotowano trasy rodzinne, krótkie, średnie i długą. Na każdym słupku znajduje się opis, z jakiego drzewa został on wykonany i jakie są jego właściwości i zastosowanie. Projekt został dofinansowany m.in. ze środków powiatu poznańskiego.
Zdjęcia: Maciej Gramacki