MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi

Orkiestry dęte po europejsku

Logo orkiestr dętych

Ósme Europejskie Spotkanie Orkiestr Dętych odbędzie się w Tarnowie Podgórnym od 11 do 13 października. Galowego koncertu nie można przegapić. Warto wpisać go do kalendarza pod datą 12 października. Na imprezę przyjadą zespoły z Litwy, Niemiec, Włoch, a Polskę i gminę reprezentować będzie Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Tarnowo Podgórne. Przypomnijmy, że początek tego muzycznego wydarzenia przypada na rok 2000. Wówczas w niemieckiej miejscowości Rohrdorf odbyło się pierwsze Europejskie Spotkanie Orkiestr. Sześć lat później, trzecia edycja imprezy trafiła do Tarnowa Podgórnego, zagrały Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Tarnowo Podgórne oraz orkiestry z Rohrdorfu i włoskiego Rosate. Kolejny raz w naszej gminie orkiestry spotkały się w roku 2015.

Z Litwy przyjedzie Orkiestra Dęta przy Szkole Sztuk Pięknych im. Stanisława Moniuszki w Solecznikach. Została ona założona w roku 2004, a jej kierownikiem jest Rymantas Rutkauskas. Należą do niej uczniowie szkół średnich miasta oraz rejonu solecznickiego. Przy orkiestrze działa grupa taneczna dziewcząt, uczennic szkoły, pod kierownictwem Marii Dedel i Irmy Jankunienie. Zespół dużo koncertuje na terenie miasta oraz rejonu, a także poza jego granicami. Bierze udział w rejonowych świętach: „Pieśń znad Solczy”, świętach dożynkowych, a także innych. W roku 2007 brał udział w międzynarodowym święcie z okazji 87. rocznicy urodzin Jana Pawła II w kościele św. Jana w Wilnie, grał na otwarciu VII Międzynarodowych Polonijnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Łomży.

Od kilku lat Musikkapelle Rohrdorf, która przyjedzie do nas z Niemiec, wykracza daleko poza to, co nazywa się „wiejską muzyką dętą”. Publiczność na licznych koncertach przekonuje się o kunszcie ponad 60 muzyków. Biorą oni udział w wielu świeckich i kościelnych wydarzeniach. Aby utrzymać wysoką jakość orkiestry w przyszłości, zespół inwestuje duże sumy, aby szkolić i edukować kolejne pokolenie. A tradycje muzyczne w tej miejscowości sięgają aż 1873 roku!

Początki orkiestry Corpo Bandistico di Rosate są nieco zagmatwane. Historyczne wzmianki opublikowane w magazynie „Pro Loco Binasco” z listopada 1973 pozwoliły ustalić, że w 1862 roku Istniała już Banda di Rosate. Według innych informacji, data założenia to nawet 1856 rok! Pewnym faktem jest to, że pierwsze lekcje muzyki odbyły się w gospodarstwie Rota, gdzie fittabili, miłośnicy muzyki, udostępnili pomieszczenia. W 1973 roku ponad dziesięciu muzyków, pod przewodnictwem Maestro Onorino Cirielli z Abbiategrasso, kontynuuje tradycję zespołu Rosato. Z inicjatywy zespołu w 1976 roku, z okazji pierwszej edycji „Maggio Rosatese” powołano „Club Majorettes di Rosate” jako grupę folkową. Orkiestra koncertowała także w Szwajcarii i Niemczech. Jej repertuar obejmuje utwory muzyki klasycznej i lekkiej, a także operowe. W 1998 roku została wzbogacona o sekcję wokalną „Coro Amici della Musica”, z którą wykonuje utwory chóralne. Ma szkołę przygotowującą muzyków do pod kierunkiem prof. Vittorio Perottiego. Od 1999 roku szefem orkiestry jest prof. Gianluigi Midali.

Gospodarzem europejskiego spotkania będzie tarnowska Młodzieżowa Orkiestra Dęta, działająca w ramach GOK „SEZAM”. Zrzesza ona 50 członków grupy koncertowej i kilkunastoosobową grupę aspirującą do podstawowego składu. Oprócz kształtowania wrażliwości muzycznej i umiejętności gry na instrumentach, buduje w nich również inne istotne wartości – patriotyczne i wychowawcze. Szefem artystycznym i kapelmistrzem orkiestry jest Paweł Joks, który prowadzi też zajęcia sekcji trąbek. Profesjonalna opieka instruktorska pozwoliła zespołowi na osiągnięcie w krótkim czasie bardzo wysokiego poziomu artystycznego, czego wyrazem są wyróżnienia i nagrody zdobywane na festiwalach i konkursach. Tarnowscy muzycy koncertowali wielokrotnie w kraju i za granicą (Włochy, Niemcy). W 2016 Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Tarnowo Podgórne pod dyrekcją Pawła Joksa zajęła I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 1000 euro w ramach Międzynarodowych Przesłuchań Orkiestr Dętych im. Dusana Miljkovića.

Kulminacyjnym momentem ósmego Europejskiego Spotkania Orkiestr Dętych będzie koncert w OSiR, 12 października o godzinie 18.00. Wtedy zaprezentują się poszczególne grupy, a także wykonają utwory wspólnie. Gościem specjalnym koncertu będzie Walter Schatt, założyciel firmy schattdecor, który wspiera orkiestry we Włoszech i Niemczech, ale też był jednym z inicjatorów powstania Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Tarnowo Podgórne. Koncert Galowy odbędzie się w OSiR Tarnowo Podgórne 12 października o godz. 18.00. Wstęp wolny

Autor: Szymon Bojdo

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 2 października 2019