MenuMenu główne
Powiat Poznański



100 rocznica powstania

Pamiętaliśmy o Powstaniu

Starosta Poznański Jan Grabkowski wręczający podziękowania

Środową, z 20 listopada, XIV sesję Rady Powiatu w Poznaniu, poprzedziło podsumowanie działań i przedsięwzięć Komitetu Honorowego i Komitetu Organizacyjnego obchodów w powiecie poznańskim 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W trakcie uroczystości wystąpił Chór Męski Akord ze Swarzędza.

– Ten bohaterski zryw był wyjątkowym wydarzeniem w historii naszego regionu oraz całego kraju. To przecież dzięki niemu Wielkopolska została włączona w granice Państwa Polskiego. Dlatego też okrągłą rocznicę wybuchu powstania chcieliśmy uczcić w możliwie jak najbardziej godny sposób. I to, mam wrażenie, nam się udało, ponieważ świętowaliśmy uroczyście, ciekawie i bardzo radośnie – mówi starosta poznański, Jan Grabkowski.

Komitet Honorowy oraz Komitet Organizacyjny do spraw obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego powstały już w 2018 roku. A za nimi konkretne pomysły i inicjatywy. Jedną z nich było organizowanie cyklicznych wycieczek do Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Generała Józefa Dowbor-Muśnickiego w Lusowie. W sumie z tej oferty skorzystało ponad dwa tysiące uczniów ze szkół prowadzonych przez powiat poznański. – To były żywe lekcji historii. Staraliśmy się opowiadać o powstaniu w możliwie jak najbardziej przystępny sposób – mówi Michał Krzyżaniak, dyrektor placówki.

Co młodzież mogła zobaczyć w Muzeum? – Nasze zbiory obejmują przede wszystkim różnego rodzaju pamiątki po powstańcach, związane z całym ich życiem. Posiadamy liczne fotografie dokumentujące wydarzenia z lat 1918-1920. Na co dzień staramy się też dokopywać do różnego rodzaju ciekawostek z tamtych lat. Można je znaleźć w starych listach czy też ówczesnych relacjach prasowych. One są bardzo plastyczne i najlepiej oddają ducha czasu. I o tym też mówiliśmy podczas spotkań z uczniami – dodaje dyrektor.

Za punkt kulminacyjny obchodów w powiecie poznańskim 100. Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego bez wątpienia można uznać debatę, która odbyła się w poznańskim Hotelu Bazar. Tym samym, w którym przed stu laty przemawiał do mieszkańców Poznania Ignacy Jan Paderewski. Debata nosiła nazwę „O Powstaniu Wielkopolskim z perspektywy Krakowa, Warszawy i Poznania” i wzięli w niej udział: prof. Andrzej Chwalba, prof. Tomasz Nałęcz, prof. Janusz Karwat oraz prof. Waldemar Łazuga. – To były wyjątkowe dwie godziny. Przyznam się, że nie uczestniczyłem jeszcze w tego typu spotkaniu, z którego w trakcie nikt by nie wyszedł. A tak właśnie było w Hotelu Bazar. To najlepiej świadczy o tym, jaki był poziom dyskusji. Nie można też zapomnieć o oprawie, która towarzyszyła debacie – przypomina starosta poznański.

Bardzo ciekawym pomysłem nawiązującym do rocznicy wybuchu powstania był również konkurs wiedzy o tym wydarzeniu dla młodzieży, który wbrew powszechnie panującym opiniom, pokazał, że młodzi ludzie wcale nie uciekają od historii i mają na jej temat naprawdę dużą wiedzę. Ten nietypowy, bo interaktywny, konkurs wygrali uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu im. Powstańców Wielkopolskich. Jak zatem widać nazwa zobowiązuje…  I to właśnie w tej, prowadzonej przez powiat poznański placówce, odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu w Poznaniu, która w całości nawiązywała do wydarzeń sprzed stu lat.

Powiat poznański uczcił rocznicę także na wiele innych sposobów. Choćby obejmując patronatem liczne wydawnictwa i publikacje. Jedna z nich ukazała się jako dodatek do „Tygodnika Powszechnego”. Powstaniu Wielkopolskiemu w dużej mierze poświęcona była również Kronika Powiatu Poznańskiego 2018. W zawiązaniu do rocznicy, na terenie powiatu, zorganizowano również osiem akcji poboru krwi pod wspólna nazwą „Przelej krew dla Niepodległej”. Dzięki nim zebrano ok. 240 litrów krwi. Za sprawą Komitetu Honorowego i Komitetu Organizacyjnego przygotowano także liczne materiały promocyjne, flagi, banery czy też billboardy opatrzone symbolami powstańczymi.

Warto też przypomnieć, że o wydarzeniach rocznicowych na bieżąco informowaliśmy w naszych mediach – Powiatowej17., Radiowej 17., Prasowej17., a także na stronie internetowej www.powiat.poznan.pl, na której powstała nawet specjalna zakładka, gdzie zebrane zostały wszystkie materiały dotyczące powstania. – Te wszystkie działania miały na celu oddanie hołdu powstańcom. Naszym celem było częste i głośne informowanie o tym, co się wydarzyło przed stu laty i jak ważnym wydarzeniem było Powstanie Wielkopolskie. Bo też, jak często podkreślałem w minionych miesiącach ci, którzy nie pamiętają o historii, za nic mają też przyszłość – podsumował starosta poznański.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 20 listopada 2019