MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Edukacja i plastyka

praca plastyczna ukazująca psa i kota i wielkie serce

Aż 165 prac napłynęło na konkurs plastyczny zatytułowany „Pies i ja”, zorganizowany przez Schronisko dla Zwierząt w Skałowie. Ten konkurs był częścią akcji edukacyjnej pod taką samą nazwą.

– Od początku naszego istnienia prowadzimy tego typu projekty. Mają one nauczyć dzieci bezpiecznego obcowania z psami, choć nie tylko. Przy okazji pokazujemy im jak działa nasze schronisko. Akcję „Pies i ja”, przy wsparciu powiatu poznańskiego, organizowaliśmy już po raz drugi. Polega ona na tym, że praktycznie każdego tygodnia, przez cały rok, przyjeżdżają do nas dzieci z okolicznych szkół. W sumie, w ostatnich miesiącach, odwiedzili nas uczniowie z piętnastu placówek z pięciu gmin – mówi dyrektor schroniska, Paweł Kubiak.

Taka wizyta rozpoczyna się półtoragodzinnymi zajęciami edukacyjnymi. – Opowiadamy na nich choćby o pięciu zasadach, jakie obowiązują w kontaktach z pieskami. Przyjaznym, prostym językiem mówimy, jak się należy z nimi witać, jak podawać rękę, czy też jakich zachowań unikać, by nie były wobec nas agresywne. Podczas takiego spotkania staramy się także poruszać temat bezdomnych psów. Skąd się biorą i co zrobić, aby było ich jak najmniej – zdradza Tomasz Dębski, członek Stowarzyszenia Przyjaciół Schroniska dla Zwierząt w Skałowie, który koordynował akcję.

Dzieci, które przyjeżdżały do Skałowa mogły też z bliska zobaczyć, jak działa schronisko. – Pokazywaliśmy im pomieszczenia, które zajmują zwierzęta, hotel dla psów, specjalny wybieg, a nawet cmentarz – dodaje Paweł Kubiak. Uczestnicy projektu „Pies i ja” mieli też okazję zaprezentować swoje zdolności plastyczne. – Zorganizowaliśmy specjalny konkurs, który przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Prac było bowiem całe mnóstwo i wszystkie były wręcz rewelacyjne. Jury miało naprawdę twardy orzech do zgryzienia wybierając te najlepsze – zapewnia dyrektor.

Laureatów trzeba było jednak wyłonić. – Uznaliśmy, że nie będziemy wartościować poszczególnych prac, przyznając dziesięć wyróżnień. A właściwie jedenaście, ponieważ jedną pracę wybrałem dodatkowo – śmieje się Paweł Kubiak, który podkreślał też pomysłowość i wyobraźnię małych artystów. Wśród wyróżnionych byli uczniowie szkół podstawowych z Robakowa, Siekierek, Kostrzyna, Paczkowa, a także przedszkoli „Kompas” ze Swarzędza oraz „Mali Einsteini” z Nekli. Tym ostatnim tak się spodobało w Skałowie, że wirtualnie adoptowali jednego z piesków.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 14 listopada 2019