MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Piłkarskie dokoła świata 1,59

krzysztof ratajczak

– Zawsze na finiszu piłkarskiego sezonu staramy się spojrzeć na ogrom emocji z radiowej perspektywy i przedstawić kilka liczb i statystyk, obrazujących pracę sportowych sprawozdawców dla słuchaczy Polskiego Radia Poznań – pisze w swoim tekście Krzysztof Ratajczak, kierownik Zespołu Redakcyjnego Sportu. – Wyjaśnijmy na początku tytułowe “1,59”. Według geograficznych wyliczeń obwód ziemi na równiku to 40 tysięcy 75 kilometrów, a komentatorzy piłkarscy naszej stacji w sezonie 2022/23 dojeżdżając lub dolatując na mecze i nie licząc wypraw na Bułgarską – pokonali 63 tysiące 764 kilometry. Wystarczy wziąć kalkulator i wychodzi równik razy 1,59, co było do – jak mawiają matematycy – dowiedzenia!

– Na antenie Radia Poznań i naszej miejskiej stacji MC Radia 102,7 przez cały futbolowy sezon, od 5 lipca 2022 roku do ostatniej soboty 27 maja 2023 roku, pojawiło się aż 91 meczowych transmisji. Komentowaliśmy spotkania w PKO BP Ekstraklasie Lecha i Warty, w Pucharze Polski, ale także II-ligowego KKS 1925 i oczywiście przeżywaliśmy z fanami Kolejorza całą przygodę w Lidze Konferencji Europy. To było istne szaleństwo, bo nasi sprawozdawcy – szef zespołu Krzysztof Ratajczak, Wojciech Bernard, Dawid Cytrowski i Grzegorz Hałasik opowiedzieli słuchaczom o 66 meczach ekstraklasy, 5 w krajowym pucharze oraz aż o 20 w europejskiej rywalizacji kwalifikacji Ligi Mistrzów, a później już w Lidze Konferencji – dodaje.

– Piękne podziękowania należą się wiernemu partnerowi – sponsorowi naszych transmisji powiatowi poznańskiemu z Wydziałem Promocji i Aktywności Społecznej na czele. Na stadionach w Poznaniu, Grodzisku Wielkopolskim i w Kaliszu naszych komentatorów dzielnie wspierali realizatorzy naszych transmisji Jacek Frączek, Adam Struk i Przemysław Koserczyk, dowodzeni przez Zbigniewa Zaboklickiego, zajmującego się także techniczną logistyką łącz z meczów na stadionach krajowych i zagranicznych. Bez ich roboty – podobnie jak i realizatorów w studiu przy Berwińskiego – podnieconych głosów sprawozdawców…nie byłoby słychać – zapewnia Krzysztof Ratajczak.

– A było słychać i to przez wiele antenowych godzin. W małym zaokrągleniu, bo nie uwzględniamy doliczanego przez sędziów czasu gry, byliśmy w tym sezonie ze słuchaczami piłkarskich transmisji przez 8 tysięcy 250 minut, czyli przez 137 i pół godziny, co oznacza prawie 6 dni – dokładnie 5,7 dnia pracy dla futbolowych fanów na antenach Radia Poznań, MC Radia 102,7 i rzecz jasna dla coraz większej liczby odbiorców naszych transmisji on line na stronach internetowych. Wracając do pokonywanych dookoła świata transmisyjno-meczowych tras, to oczywiście te najdłuższe wiązały się z europejskimi wojażami Lecha Poznań. Rekordowy dystans w obie strony miał redaktor Cytrowski, który komentując spotkanie z izraelskim Hapoelem Beer Sheva przeleciał 8258 kilometrów – dodaje kierownik Zespołu Redakcyjnego Sportu Radia Poznań.

– Prawie 7 tysięcy do Baku czy Reykjaviku, nie wspominając o wyprawie za koło polarne do norweskiego Bodo liczącej ledwie 4808 kilometrów, to już …pikuś. A taki Wiedeń – najkrótsza trasa w europejskich pucharach – z 1446 kilometrami tam i z powrotem oraz ligowe wyjazdy do Lubina po 604 kilometry to wręcz małe przejażdżki. Wszystko to nie miałoby najmniejszego sensu gdyby nie nasi słuchacze. Dziękujemy za Państwa obecność przy radiowych odbiornikach, laptopach czy innych urządzeniach, z których wydobywały się nasze bezpośrednie relacje. Wiemy, że było Was dużo, bo czasami aż zatykało także internetowe serwery. Świadomość, że jest dla kogo wykonywać naszą dziennikarską pracę jest kapitalnym dopingiem na przyszłość. Przecież już od 21 lipca ta karuzela zacznie się znowu kręcić z sezonem 2023/2024 – dodaj.

A na koniec, jeśli ktoś ma ochotę przypomnieć sobie jak radośnie reagowali komentatorzy przy zdobywanych przez nasze drużyny golach lub jak czasami musieli się posmucić przy okazji traconych bramek, to odsyłamy do internetowych linków. Gole Lecha TUTAJ, a gole Warty TUTAJ.

Autor: Krzysztof Ratajczak

krzysztof ratajczak

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 2 czerwca 2023