Relacje
Poczuć się jak w ulu…
W tym roku, ze względu na zagrożenia wynikające z rozprzestrzeniania się koronawirusa, nie odbył się piknik rodzinny pod nazwą Miodowe Lato, który cyklicznie organizowany jest przez Skansen i Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu. – To miała być dwunasta edycja tej imprezy. A mówi się, że trzynastka przynosi pecha… – mówi Jerzy Kamprowski, kierownik placówki. – Wszyscy mamy nadzieję, że w przyszłym roku sytuacja się unormuje i ponownie będziemy mogli się bawić w naszym Skansenie. U nas zresztą cały czas sporo się dzieje. Odwiedzają nas też goście, choć głównie są to osoby indywidualne lub rodziny. Brakuje nieco grup zorganizowanych ze szkół czy przedszkoli. Ale to też jest zrozumiałe w obecnych czasach – dodaje.
A odwiedzić Skansen warto, bo to wyjątkowo urokliwe miejsce. Nowością jest tam specjalny, powiększony ul, który dla zwiedzających zostanie udostępniony pod koniec listopada. – Będzie do niego można wejść i od środka zobaczyć, jak wygląda życie pszczół, w takiej trochę artystycznej wizji. Każdy będzie mógł się tam poczuć jak w ulu – zapewnia Jerzy Kamprowski. A o tym, że życie pszczół jest bardzo ciekawe i bardzo cenne nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. – W ostatnim czasie pojawiło się sporo akcji nawołujących do ratowania tych owadów. Świadomość ich znaczenia też jest większa, tyle tylko, że… niewiele to zmienia. Jeśli są jakieś akcje, to są one inicjowane oddolnie. Dobre jednak i to – uważa kierownik Muzeum.
W tym ulu każdy będzie mógł zobaczyć życie pszczół od środka
Te akcje to choćby sadzenie kwiatów czy też budowa specjalnych domków dla pszczół samotnic. – Czy taki domek można postawić u siebie na balkonie? Oczywiście, że tak. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że pszczoła musi mieć jeszcze co jeść. Muszą być zatem w pobliżu odpowiednie rośliny miododajne. To są naczynia połączone. Cała przyroda przez tysiące lat stanowiła połączony ze sobą system, który człowiek systematycznie niszczy. I teraz mamy tego efekty. W miastach zieleni jest coraz mniej, bo wszystkie tereny trafiają pod zabudowę. Niektóre aglomeracje jakoś sobie z tym radzą. Tak jak choćby Paryż, gdzie każdy hotel czy porządna restauracja ma na dachu ogród, a często nawet pasiekę. Może my kiedyś też doczekamy takich czasów – mówi Jerzy Kamprowski.
A miód jest w cenie, zwłaszcza teraz, kiedy każdy chroni się przed wirusami. – Co bym polecił na odporność? Każdy miód jest dobry, ale najlepszy jest ten spadziowy. Na grypę czy problemy z oddychaniem pomaga też miód lipowy. Codziennie rano warto wypić szklankę letniej wody z miodem i cytryną, którą należy przygotować sobie wieczorem. Polecam także pyłek kwiatowy, mleczko pszczele oraz pierzgę, czyli pyłek ukiszony. Wszystko to można kupić u pszczelarzy. Z pyłkiem należy jednak uważać, zwłaszcza w przypadku dzieci, bo mogą wystąpić problemy alergiczne. Warto też zwrócić uwagę na jakość kupowanego miodu, ponieważ z tym bywa różnie. Jeśli więc zdecydujemy się na zakupy, to róbmy je u zaufanych sprzedawców – kończy kierownik Skansenu w Swarzędzu.
Skansen w Swarzędzu to wyjątkowo urokliwe miejsce (fot. Skansen Facebook)