MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Pod znakiem tradycji

kulinarne wydarzenia w regionie

Miniony weekend minął pod znakiem wielkopolskich tradycji: w sobotę podczas wydarzenia Biała Fest w Opalenicy, Robert Makłowicz – dziennikarz, krytyk kulinarny, pisarz, publicysta i podróżnik zaprezentował dania inspirowane certyfikowaną kiełbasą białą wielkopolską. Uczestnicy wydarzenia mieli także możliwość udziału w pokazie przygotowywania białej kiełbasy z degustacją, które realizował Przemysław Tecław z Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Smakowite zapachy aromaty unosiły się także nad kociołkami z daniami z białej kiełbasy, które przygotowywały lokalne koła gospodyń. Swoje stoisko miał również członek Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego” – SER-ce Jadzi z Dobierzyna w gminie Buk, na którym znaleźć można było smakowite sery i masło przygotowane podczas pokazu przez gospodynię Agatę Króliczak.

W niedzielę zaś w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zorganizowano Festyn Zielonoświątkowy. Zielone Świątki to w tradycyjnej kulturze ludowej pora obrzędów związanych z pożegnaniem wiosny oraz przywitaniem lata i towarzyszących temu obrzędów agrarnych. Królowały zatem barwne wianki, tańce ludowe i zabawy, ale także pokaz umajonej pary wołów. Obecne były też regionalne potrawy i smakołyki, bowiem rozgrywał się tam powiatowy szczebel ogólnopolskiego konkursu dla kół gospodyń wiejskich „Bitwa Regionów”. Przewodniczącym kapituły konkursowej był Jan Babczyszyn, dyrektor Instytut Skrzynki, samorządowej instytucji kultury będącej operatorem Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”.

Kilkanaście kół gospodyń wiejskich z powiatu poznańskiego i Wielkopolski zaprezentowało swoje dania. Jury oceniało nie tylko wygląd, zapach i smak, ale także lokalne pochodzenie składników, nawiązanie do kultury kulinarnej i tradycji regionu, ale również pochodzenie przepisu. Najwyższą liczbę punktów oraz pierwsze miejsce zajęło KGW w Błażejewie (gm. Kórnik), które zaprezentowało pieczoną golonkę z ziemniaczanymi kapuśniakami. Drugie miejsce zajęło KGW w Mirosławkach „Świtezianki” (gm. Stęszew) za kaczkę Świtezianki. Ostatnie miejsce na podium należało do KGW w Gułtowach (gm. Kostrzyn) za czerninę wielkopolską z szarymi kluchami. Wyróżniono także danie przygotowane przez KGW w Napachaniu (gm. Rokietnica), tj. kaczkę nadziewaną. Laureaci pierwszego miejsca przechodzą do kolejnego etapu i w ten sposób będą reprezentować powiat poznański w dalszych zmaganiach.

Źródło: Instytut Skrzynki

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 29 maja 2023