MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Podziękujemy za plony

Liczące 464 mieszkańców Łopuchowo będzie gospodarzem sobotnich dożynek powiatowo-gminnych. – Dla naszej niewielkiej miejscowości to będzie wielkie święto – mówi sołtys Leszek Sommerfeld. Na dożynki zapraszają starosta poznański Jan Grabkowski oraz burmistrz miasta i gminy Murowana Goślina Dariusz Urbański.

Łopuchowo położone jest kilka kilometrów za Murowaną Gośliną. – Leżymy tuż pod samą granicą powiatu poznańskiego, ale łatwo do nas dojechać. Dożynki to dla nas świetna okazja, aby się dobrze „sprzedać” – śmieje się Leszek Sommerfeld. Przygotowanie tak dużej imprezy to dla jego sołectwa spore wyzwanie. – Początkowo miały być u nas tylko dożynki gminne, ale w pewnym momencie zaproponowano nam by zorganizować imprezę o randze powiatowej. Przyjęliśmy tę propozycję, choć nigdy wcześniej takiej uroczystości u nas nie było. My się wyzwań jednak nie boimy. Zapewniam, że wszystko będzie przygotowane tak jak należy – dodaje sołtys.

Łopuchowo, choć niewielkie, ma ciekawą historię. Wieś została założona ok. 1580 roku. Początkowo jej właścicielem była rodzina Świniarskich. Później miejscowość kupił Ksawery Chłapowski. To dzięki tym właścicielom powstał miejscowy dwór, który po drugiej wojnie światowej przeszedł w posiadanie nie istniejącej już Spółdzielni Rolniczej. Nazwa Łopuchowo najprawdopodobniej wywodzi się od rosnącego w okolicy łopianu, albo też od kmiecia o imieniu lub przezwisku Łopuch. – Obecnie wieś można podzielić na dwie części, tę starą i nową – mówi Leszek Sommerfeld, który w Łopuchowie mieszka od urodzenia.

Dla mieszkańców wsi, i to nie tylko tych z Łopuchowa, dożynki to wyjątkowy dzień. Ich historia sięga jeszcze czasów przedchrześcijańskich. Przez lata obrzęd dożynkowy ulegał zmianom. Obecnie te uroczystości mają charakter zarówno religijny, świecki oraz ludowy i jest on powiązany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów. Ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna. – U nas będą nimi gospodarujący w naszej wsi Ewa Bugajna oraz Paweł Staszczak – zdradza sołtys Łopuchowa. Sobotnie dożynki rozpocznie msza, po której korowód dożynkowy przejdzie na miejscowy stadion.

DSC_8768 (1)Sołtys sołectwa Łopuchowo, Leszek Sommerfeld, gdzie odbędą się dożynki

– Ten stadion to nasza wizytówka. Poza za tym to jedyne miejsce, gdzie tak duża impreza może się odbyć. Spodziewamy się przecież wielu gości. Samych sołectw jest u nas 21. Każde z nich na pewno przyjedzie do nas ze swoim wieńcem. Będą też reprezentanci z całego powiatu poznańskiego – wylicza Leszek Sommerfeld. Po tradycyjnym obrzędzie dożynkowym, który zaprezentuje Zespół Folklorystyczny Goślinianie rozpoczną się koncerty i inne imprezy.

Dla tych, którzy w sobotę, 26 sierpnia pojawią się w Łopuchowie przygotowano m.in. drugą edycję Festiwalu Zupy, wystawę płodów rolnych i sprzętu rolniczego, konkurs na najpiękniej przystrojone obejście, loterię fantową, a także stoiska handlowe i gastronomiczne. Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci. Podczas imprezy będzie również przeprowadzona zbiórka na rzecz Fundacji „Stworzenia Pana Smolenia”.

Gwiazdą wieczoru będzie zespół Łobuzy. To grupa grająca disco polo, które ostatnio przezywa renesans swojej popularności. Najbardziej znanym przebojem Łobuzów jest utwór „Ona czuje we mnie piniądz”, który na serwisie youtubie obejrzało grubo ponad dwa miliony użytkowników! A z liczbami się nie dyskutuje. Zabawa powinna być zatem przednia…

Dozynki_2017

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 21 sierpnia 2017