MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Dwór Skrzynki - miejsca nocelowe

Pokój Szamotuły

pokój szamotuły w dworze skrzynki

W Dworze Skrzynki, XIX-wiecznym obiekcie odrestaurowanym przez powiat poznański nie braknie symboli nawiązujących do naszego regionu. O smakowite i ezoteryczne aspekty dba Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego. Jest to również miejsce, gdzie odbywają się konferencje, szkolenia i rodzinne wydarzenia, a do dyspozycji gości są 3 sale konferencyjne, restauracja, bar oraz 27 komfortowych pokoi noclegowych. Pokoje te dedykowane są miastom i gminom Metropolii Poznańskiej: z numerem 112 znaleźć można ten dedykowany Gminie Szamotuły.

Oprócz tabliczki z herbem i ciekawostkami turystycznymi umieszczonej przy drzwiach, wewnątrz oko przyciąga wyjątkowy obraz namalowany specjalnie do tego miejsca przez znakomitego poznańskiego artystę Mikołaja Obryckiego: to Baszta Halszki w Muzeum – Zamku Górków w Szamotułach. Do odwiedzenia tego niezwykłego regionu w Wielkopolsce tak zachęca Piotr Basiński z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej , który przygotował barwny opis:

Czarna Księżniczka/Baszta Halszki w Szamotułach
Losy Elżbiety Ostrogskiej zwanej Halszką dowodzą niezbicie, że pieniądze szczęścia nie dają. Jako dziedziczka ogromnej fortuny, na dodatek słynąca z urody, stała się przedmiotem polityczno-matrymonialnych intryg. Dwukrotnie stawała na ślubnym kobiercu pod przymusem. Trzeciego małżeństwa nie uznał król, a wtedy Łukasz Górka, jej drugi mąż, uwięził ją samotnie w baszcie w Szamotułach, zmuszając do noszenia na twarzy czarnej maski. Dziś baszta Halszki to część Muzeum – Zamku Górków w Szamotułach, a w parku zamkowym w księżycowe noce można spotkać ducha nieszczęśliwej Czarnej Księżniczki.

Od deski do deski/Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach
Szamotulski zamek zasłużonego wielkopolskiego rodu Górków, podobnie jak wiele mu podobnych, pełni funkcję muzeum. W środku można poczuć, jak (dobrze) żyło się magnatom we wspaniałych wnętrzach wśród pięknych obrazów, gustownych mebli i bibelotów. Nie dziwi też prezentacja słynnych ludowych strojów szamotulskich. Skąd jednak w sercu Wielkopolski wzięła się jedna z największych w Polsce kolekcji ikon?! Odpowiedź jest prosta: z granicy. Do muzeum trafiły bowiem cenne obrazy skonfiskowane przemytnikom. Z czasem zbiory rozszerzono i dziś pisane na drewnie ikony można porównać z jedyną w kraju kolekcją współczesnego malarstwa na desce.

Szamotuł Pani/Kolegiata w Szamotułach
Szamotulska kolegiata to jeden z najcenniejszych i najbardziej okazałych kościołów gotyckich w regionie. W bocznym ołtarzu świątyni umieszczono słynący łaskami obraz Matki Bożej Pocieszenia Szamotuł Pani. Ta ikona z XVII wieku pierwotnie była własnością ruskiego kniazia, więzionego przez króla Jana Kazimierza. Po śmierci właściciela ikona trafiła do Szamotuł, gdzie obraz krwawymi łzami zapłakał. Cudowne wydarzenie zapoczątkowało ruch pielgrzymkowy, który trwa aż do dziś, a w roku 1970 obraz udekorowano koronami papieskimi.

Ale UFO!/Uliczny Festiwal Osobliwości w Szamotułach
Od pewnego czasu w spokojnych Szamotułach z zadziwiającą regularnością każdego roku na początku czerwca pojawia się UFO. Fenomen przyciąga do miasta tłumy, które próbują nawiązać kontakt z obcymi. I choć przybysze o osobliwym wyglądzie (zielonych ludzików nie brakuje!) zazwyczaj nie należą do rozmownych, to wcale nie znaczy, że unikają kontaktu. Wręcz przeciwnie, jak przystało na… artystów, którzy biorą udział w Ulicznym Festiwalu Osobliwości. W czasie imprezy przestrzeń miasta wypełniają muzycy, aktorzy i cyrkowcy, a specjalnością festiwalu są żywe rzeźby.

pokój szamotuły w dworze skrzynki pokój szamotuły w dworze skrzynki pokój szamotuły w dworze skrzynki pokój szamotuły w dworze skrzynki

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 11 listopada 2023