MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Pokonać wykluczenie

Dzięki uczestnictwu w kursach oraz zajęciach pozwalających poznać mocne i słabe strony osobowości stają się bardziej pewni siebie, samodzielni, świadomi swoich praw. Wzrasta też poczucie odpowiedzialności za podejmowane działania. Beneficjenci projektu „Pokonać wykluczenie. Wszechstronna aktywizacja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym z powiatu poznańskiego” realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu dzielili się doświadczeniami na konferencji podsumowującej VII etap projektu.

12 grudnia w Sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego w Poznaniu uczestników spotkania powitał Jan Grabkowski, starosta poznański. Tradycyjnie jak co roku nie zabrakło wystąpień osób niepełnosprawnych, przedstawicieli jednostek organizacyjnych Powiatu Poznańskiego i zaproszonych gości. Elżbieta Tonder, pełnomocnik starosty poznańskiego do spraw osób niepełnosprawnych scharakteryzowała sytuację osób niepełnosprawnych w powiecie poznańskim i inicjatywy rehabilitacyjno-terapeutyczne podejmowane na ich rzecz przez powiat poznański: wystąpienie E. Tonder Osoby niepełnosprawne w powiecie poznańskim

Projekt „Pokonać wykluczenie”, współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, w 2014 roku dobiega końca. Realizatorzy zapewnili, że będą wdrażać kolejne działania zmierzające ku wzmocnieniu aktywności zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Przez takie inicjatywy jak projekt „Pokonać wykluczenie” osoby zagrożone wykluczeniem społecznym nabywają różnego rodzaju umiejętności niezbędne w życiu codziennym. Uczą się jak radzić sobie w kryzysie.

Przypomnijmy, że projekt PCPR skierowany był m.in. do osób nieaktywnych zawodowo, poszukujących zatrudnienia, pracujących w gorszym położeniu, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, zamieszkałych na terenie powiatu poznańskiego. Elżbieta Bijaczewska, dyrektor PCPR w Poznaniu zwróciła uwagę, że realizacja projektu umożliwiła nie tylko wzmocnienie kompetencji zawodowych i społecznych beneficjentów, ale też wzrost wiedzy i zrozumienia dla problemów, z którymi zmierzają się uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej w środowisku lokalnym.

Projekt „Pokonać wykluczenie” do 2013 roku objął wsparciem 203 osoby usamodzielniane w wieku 15 – 25 lat i 534 osoby niepełnosprawne w wieku 18 – 63, w tym uczestników WTZ oraz środowisko lokalne osób niepełnosprawnych. Łącznie było to 737 osób. Danuta Bąkowska i Mariusz Banach, beneficjenci projektu podczas konferencji podzielili się doświadczeniami z udziału w projekcie. Do korzyści zaliczyli bezpłatne kursy doszkalające i dobre miejsce przeprowadzania zajęć. Zajęcia realizowano na terenie Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach, dzięki czemu beneficjenci mogli poznać pensjonariuszy DPS, ich pasje i marzenia.

Ostatnim punktem konferencji było wystąpienie Marii Sowińskiej, dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu, która przedstawiła aktualne położenie osób niepełnosprawnych na lokalnym rynku pracy: wystąpienie M. Sowińskiej Sytuacja osób niepełnosprawnych na lokalnym rynku pracy

Tekst i fot: Karolina Kasprzak („Filantrop Naszych Czasów”)

Redaktor: Administrator strony
Opublikowano: 15 grudnia 2014