MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Polska wystawa w Paryżu

wystawa sztuki w paryżu

Działająca w Wysogotowie V.A. Gallery Poland zorganizowała w Paryżu wernisaż i wystawę pod nazwą „Allusion – Illusion”. Znalazły się na niej prace tercetu twórców – Zofii Błażko, utytułowanej malarki konwencji Art déco, uznanego w świecie, nagrodzonego rekordową ilością nagród w konkursach międzynarodowych grafika Pawła Kuczyńskiego i nie mniej znanego i uznanego rzeźbiarza Norberta Sarneckiego. Wystawa odbyła się w „59 Rivoli”, trzecim, najchętniej odwiedzanym centrum sztuki nowoczesnej w Paryżu, położonym w samych sercu tego miasta, tuż obok  Musée du Louvre oraz Centre Pompido.

Zofia Błażko, jako jedna z najzdolniejszych malarek młodego pokolenia w Polsce potrafiła wytworzyć swój własny i niepowtarzalny styl, pomimo tego, że jej obrazy nawiązują do estetyki dekoratywnej Art Deco, czy też do malarstwa Zofii Stryjeńskiej. Ale w jej pracach nie ma czystej rekapitulacji, kopiowania, jest raczej forma dialogu z przeszłością. Z kolei Paweł Kuczyński wybrał odmienną drogę w sztuce. Siłą jego ilustracji jest ironiczny komentarz. To, co decyduje o tym, że jego sztuka tak mocno rezonuje z odbiorcami jest przede wszystkim ostra satyra. Norbert Sarnecki natomiast w swojej sztuce używa tradycyjnej figuracji i stosuje techniki rzeźbiarskie dawnych mistrzów. Jego prace spełniając w formie postulat iluzyjności, są również wysoce aluzyjne pod względem treści.

Trio artystów, tak zróżnicowanych zarówno pod względem form plastycznych, jak również treści, łączy wspólne przekonanie, że dobra sztuka, oprócz poszanowania zdolności warsztatowych, należytego docenienia technik iluzyjnych musi jeszcze opowiadać, wedle zaleceń Albertiego, ciekawą historię. Taką, która nie tylko przykuje nasz wzrok ale również uruchomi naszą wyobraźnię, przerzuci między artystą a odbiorcą kładkę porozumienia. Jedną z tych kładek jest aluzja, tak chętnie stosowana u trzech omawianych artystów. Artyści swą sztuką prowadzą dialog z przeszłością, komentują i nawiązują do znanych treści kultury, czasem nie są to aluzje łatwe do odgadnięcia, ale przez to sprawiają, że sztuka przyjmuje formę szarady, komentarza, który wymaga od nas zaangażowania. Czego chcieć więcej od sztuki?

Źródło: V.A. Gallery Poland

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 20 marca 2023