MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłaty urzędowe onlineLogo opłat urzędowych online



Relacje

Pomnik hrabiego stanął w Kórniku

odsłonięcie pomnika władysława zamoyskiego

W czwartek 3 października 2024, dokładnie w 100. rocznicę śmierci, w Kórniku odsłonięto pomnik hrabiego Władysława Zamoyskiego. Jest identyczny do tego, który stoi na Krupówkach w Zakopanem. Po to, aby podkreślić historyczne związki Kórnika i Podhala.

– Hrabia już na zawsze połączył ze sobą te dwa miejsca. Był wielkim patriotą, społecznikiem i wizjonerem, który poświęcił całe życie krajowi oraz społeczeństwu. Był zaangażowany w obronę polskich interesów, a także dążył do wzmocnienia gospodarczego i kulturalnego Wielkopolski oraz Podhala. Nie będzie więc przesady w stwierdzeniu, że Władysław Zamoyski stanowi wzór samorządowca. Zawsze stawiał dobro wspólnoty ponad własne, dbał o rozwój lokalny. Dał nam cenną lekcję: by służyć innym, trzeba mieć nie tylko określoną wizję, ale i serce pełne pasji – mówił starosta poznański Jan Grabkowski podczas uroczystości odsłonięcia tego pomnika.

Pomysł by pomnik hrabiego stanął w Kórniku wyszedł od Kórnickiego Stowarzyszenia Ogończyk oraz grupy mieszkańców ulicy Władysława Zamoyskiego. Obie grupy połączyły siły i w ten sposób powstał komitet społeczny, który szybko zyskał wsparcie ze strony samorządowców oraz Fundacji Zakłady Kórnickie. Szybko też zaproponowano, by wykorzystać udany projekt Michała Gąsienicy-Szostaka, na podstawie którego powstał pomnik w Zakopanem. Ten w Kórniku stanął u zbiegu ulic Poznańskiej i Poprzecznej, na skwerze, który nazwano imieniem Władysława Zamoyskiego.

– Odsłonięcie pomnika to ważny moment dla Kórnika i jego mieszkańców. Działania hrabiego na zawsze przecież zmieniły oblicze naszego miasta i regionu. To on nam pokazał, jak ważna troska o wspólne dobro, a jego spuścizna może być inspiracją – podkreślał Przemysław Pacholski, burmistrz miasta i gminy. – Hrabia ofiarował Polsce wszystko co miał, po to by ten kraj się rozwijał – dodał Dariusz Grzybek, prezes Fundacji Zakłady Kórnickie. W uroczystości wzięli udział również przedstawiciele samorządu z Zakopanego oraz Bukowiny Tatrzańskiej.

Przypomnijmy, że w uznaniu wielkich zasług, Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2024 Rokiem Władysława Zamoyskiego. Hrabia – właściciel majątku kórnickiego i Zamku – po tym jak został wydalony przez władze pruskie osiadł w Galicji. Zasłynął w 1899 roku, kiedy to wykupił dobra zakopiańskie, co zapobiegło ich sprzedaży obcokrajowcom. Był również zaangażowany w wiele działań rozwojowych, takich jak doprowadzenie kolei do Zakopanego oraz budowa wodociągów. Przyczynił się też do budowy elektrowni, szkoły, szpitala, poczty i nowego gmachu Muzeum Tatrzańskiego.

Najbardziej pamiętany jest z wieloletniego zaangażowania w walkę i proces o Morskie Oko oraz dolinę Rybiego Potoku. Dzięki jego wysiłkom długa sądowa batalia zakończyła się w 1902 roku przed trybunałem arbitrażowym w Grazu, który przyznał największe z tatrzańskich jezior stronie polskiej. Nie ma więc cienia przesady w stwierdzeniu, że to właśnie dzięki niemu Polska jest dzisiaj „wyższa”. Po powrocie do domu, cały swój majątek wraz z Biblioteką Kórnicką przekazał narodowi polskiemu. I to właśnie w Kórniku, 3 października 1924 roku zakończył swoje życie.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 3 października 2024