<< Sty 2020 >>

W mediach o nas

Ponad sześć milionów na ratowanie PKS (26.09.2019)

PKS został uratowany. Było to możliwe dzięki porozumieniu kilku gmin i powiatów z miastem Poznań, które dzisiaj zostało oficjalnie podpisane. Informacje o problemach przewoźnika pojawiły się w marcu. Wobec fatalnych wyników finansowych i jeszcze gorszych prognoz miasto stanęło przed koniecznością podjęcia zdecydowanych działań w sprawie przyszłości PKS Poznań. – Ta działalność jest od lat nierentowna. Z naszego punktu widzenia dopłacanie do funkcjonowania PKS Poznań jest nieracjonalne. Nie ma szans, by w tej formule spółka nie generowała milionowych strat – mówił wówczas Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

W związku z decyzją władz stolicy Wielkopolski przewoźnik zakończyłby swoją działalność na początku lipca. Wówczas z inicjatywą ratowana linii autobusowych wyszedł starosta poznański. W toku kolejnych spotkań część powiatów i gmin obsługiwanych przez spółkę zadeklarowała chęć powołania celowego związku powiatowo-gminnego, który w przyszłości przejąłby nieodpłatnie akcje poznańskiego PKS a następnie mógł aplikować po środki unijne na odnowę taboru.

– Podjęte przez nas działania mają zapobiec wykluczeniu transportowemu mieszkańców poszczególnych gmin. To z kolei pozwoli zapewnić podobny standard funkcjonowania przewozów autobusowych na całym obszarze metropolii Poznań i na obszarach przylegających. Dzięki naszej inicjatywie uda się też ograniczyć liczbę miejscowości, które obecnie nie są obsługiwane przez żaden transport zbiorowy – wyjaśnia Jan Grabkowski, starosta poznański.

Zgodnie z podpisanym porozumieniem samorządy uczestniczące w projekcie będą przekazywały środki powiatowi poznańskiemu na zapewnienie organizacji przewozów. – Po raz kolejny pokazaliśmy, że jesteśmy odpowiedzialni za swych mieszkańców. To dzięki pełnej solidarności możemy dziś mówić o sukcesie i sile samorządów – podkreśla Jan Grabkowski.

Porozumienie będzie funkcjonować do końca 2020 roku i do tego czasu powstać ma spółka powiatowo-gminna, która przejmie 100 procent udziałów PKS Poznań. Do 2020 roku powiat poznański przeznaczy na realizację zadania 1,7 mln zł, pozostali członkowie porozumienia – 4,5 mln zł. Na podpisanie porozumienia zdecydowały się powiaty obornicki, międzychodzki, nowotomyski, kościański, śremski, podpoznańskie gminy i sam Poznań. Od października porozumienie zostanie poszerzone o powiaty grodziski i szamotulski.

TenPoznan.pl

Opublikowano: 27 września 2019