MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Zapowiedzi

Popołudnie literackie

Instytut Skrzynki zaprasza w niedzielę, 14 kwietnia o godz. 16.00 na niezwykłe spotkanie literackie. Gościem popołudnia literackiego będzie prof. Marek Hendrykowski – eseista, prozaik, scenarzysta, biograf, który kilka dni temu za powieść “Wiwat! Saga wielkopolska” otrzymał jedno z najważniejszych polskich wyróżnień literackich tytuł „Książka roku 2023”. Wstęp na spotkanie jest wolny, ale prosimy o zarezerwowanie wejściówki wysyłając e-maila na adres: rezerwacje@dworskrzynki.pl

Magazyn „Książki” – najbardziej opiniotwórczy polski magazyn dla twórców i ich czytelników, przyznał swoją nagrodę już po raz 22 drugi. Co miesiąc zespół redakcyjny wybiera cztery tytuły, które zasługują na szczególną uwagę czytelników ze względu na swoje wartości poznawcze, literackie czy artystyczne. Wyróżnione pozycje otrzymują tytuł “Książki Miesiąca”. W ten sposób przez cały rok powstaje lista 48 tytułów. Spośród “Książek Miesiąca” zostaje wybranych pięć najważniejszych tytułów, które otrzymują tytuł “Książek Roku”. W tym zaszczytnym gronie uhonorowanym tzw. „polskim Oskarem” w dziedzinie książek roku 2023 znalazł się właśnie prof. Marek Hendrykowski. „Oskar” ma w tym przypadku dodatkową konotację, bo profesor szerszemu gronu znany jest bardziej jako znakomity filmoznawca.

Tak, jak trudno być prorokiem we własnym kraju, tak też i Wielkopolaninowi trudno pisać o jedynym zwycięskim powstaniu w historii Polski. Ale nagrodzona książka jest rzadkim przykładem połączenia historycznych faktów z opowieścią o ludziach z krwi i kości, którzy w przeciwieństwie do zawsze nieco ubrązowionych bohaterów naukowych opracowań żyją kłopotami i radościami dnia codziennego i są głęboko osadzeni w realiach Wielkopolski marzącej o niepodległości. “Wiwat! Saga wielkopolska” to wielka, epicka opowieść o najważniejszym wydarzeniu we współczesnej historii Poznania i Wielkopolski.

Zaczyna się tuż po wojnie francusko-pruskiej, a kończy się po wygranym Powstaniu Wielkopolskim. Przez blisko 1000 stron przewija się cała galeria znanych postaci historycznych oraz tych wymyślonych przez autora. Wraz z nimi wędrujemy po ówczesnym Poznaniu, ale też przenosimy się do Paryża, Berlina, Gniezna, Śmigla, Wolsztyna, Turwi, Zakopanego, Warszawy, na pola bitewne Prus Wschodnich, Francji i Flandrii, na Kresy, a nawet do Nowego Jorku i Teksasu. Trudno się oderwać od tej fascynującej książki, która w barwny, niekiedy pełen humoru sposób ukazuje ludzi i wydarzenia, które po prostu ukształtowały nas – Wielkopolan. To także próba wytłumaczenia w bardzo przystępny sposób dlaczego nasz region po dziś dzień wyróżnia się pod wieloma względami na tle innych części Polski.

Warto przypomnieć, że to już druga „wokół powstańcza książka” autora, po wydanym w roku 2021 „Powstaniu” – książce sygnowanej pseudonimem literackim Jerzy Alter. Wszystkim zafascynowanym twórczością profesora Marka Hendrykowskiego, absolwenta polonistyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, nauczyciela akademickiego, mieszkającego i pracującego w Poznaniu, człowieka, który wie niemal wszystko o kinie i filmach szczególnie polecamy kwietniowe spotkanie. Tym razem przy kawie i pachnącym placku z owocami będzie można w Dworze Skrzynki porozmawiać o książkach, historii Wielopolski, ludziach w niej żyjących i ich zwyczajach. Warto jeszcze podkreślić, że spotkanie poprowadzi Eugeniusz Biały, wybitny literaturoznawca i poeta mieszkający po sąsiedzku, w Stęszewie.

Źródło: Instytut Skrzynki

grafika

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 5 marca 2024