MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

Powiat ma nowego partnera

Powiat świdnicki został nowym partnerem powiatu poznańskiego

Powiat świdnicki został nowym partnerem powiatu poznańskiego. Szkolnictwo, kultura, sport, turystyka oraz ochrona zdrowia i środowiska to najważniejsze obszary, w których będą współpracować samorządy. Umowę podpisano 1 lutego podczas uroczystości z okazji 25-lecia regionu świdnickiego. – Nasze spotkania są już tradycją i pozwalają nam na wymianę doświadczeń. Każdy ma swój sposób na rozwiązywanie problemów, z którymi borykamy się na co dzień. Podpowiadamy sobie rozwiązania, z których często wzajemnie korzystamy – wyjaśniał Jan Grabkowski, starosta poznański. –  Powiat świdnicki to przede wszystkim fantastyczni ludzie, którzy doskonale zarządzają tym ważnym na mapie samorządowej rejonem – dodał.

Celem współpracy ma być promocja obu regionów, podejmowanie wspólnych przedsięwzięć, a także wspieranie jednostek powiatowych, szkół, stowarzyszeń, instytucji czy firm.  Taka relacja da możliwość wszechstronnych i bezpośrednich kontaktów między mieszkańcami, wymianę informacji, poglądów, a przede wszystkim doświadczeń. Kooperacja ma się koncentrować w szczególności na szkolnictwie, kulturze, sporcie, systemach ratownictwa, turystyce, ochronie zdrowia oraz środowiska. Umowa podpisana przez starostów i przewodniczących rad z zaprzyjaźnionych regionów będzie kontynuacją dotychczas podejmowanej nieformalnej współpracy.

– To partnerstwo jest rzeczywiste i wymierne już od kilku lat. Spotykamy się, spotykają się nasi pracownicy, spotyka się młodzież z naszych powiatów. Uznaliśmy wspólnie, że to dobry moment by sformalizować nasze kontakty – tłumaczył Piotr Fedorowicz,  starosta świdnicki. To już czwarty krajowy partner naszego samorządu. Powiat poznański współpracuje także z powiatami tatrzańskim, kartuskim i bielskim oraz regionem Hanower w Niemczech, São Josè dos Pinhais w Brazylii i rejonem obuchowskim w Ukrainie.

Autor: Maja Grześkowiak

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 5 lutego 2024