MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



W mediach o nas

Powiat poznański ma 25 lat (12.01.2024)

logo głos wielkopolski

25 lat temu w Polsce, na skutek reformy podziału administracyjnego, utworzono powiaty. Z tej okazji powiat poznański 12 stycznia zorganizował w Sali Ziemi poznańskich targów koncert z okazji 25-lecia powiatu poznańskiego. Wręczono także statuetki Osobowości 25-lecia Powiatu Poznańskiego. Ustawa o samorządzie powiatowym weszła w życie 5 czerwca 1998 roku. To był początek zmian, bo już 1 stycznia następnego rok, w Polsce zaczął obowiązywać nowy podział administracyjny państwa. Jej efektem było utworzenie między innymi powiatów.

– W lokalnej administracji działam od samego początku, czyli od 1990 roku. Teraz, z perspektywy czasu, śmiało można powiedzieć, że przecieraliśmy szlaki. Nie zmarnowaliśmy tego czasu. Przez te lata Polska powiatowa i gminna wypiękniały. Podstawą rozwoju małych ojczyzn oraz dobrobytu mieszkańców jest samodzielność w podejmowaniu decyzji i realizowaniu własnych wizji rozwoju – opowiada Jan Grabkowski, starosta poznański. W jego ocenie reforma samorządowa jest największym sukcesem transformacji ustrojowej w Polsce. – Mimo, że od 2015 roku usilnie starano się nam wmawiać zupełnie coś przeciwnego – uważa starosta poznański.

Podczas koncertu wystąpili między innymi Łukasz Kuropaczewski, Michał Gajda, Anna Maria Hercka i Szymon Żytliński. Gwiazdą wieczoru był Krzysztof Zalewski. Wręczono także statuetki Osobowość 25-lecia Powiatu Poznańskiego oraz Nagrody Starosty Poznańskiego za rok 2023. Obecnie mamy w Polsce 314 powiatów oraz 66 miast na prawach powiatu. Wśród tych pierwszych największym pod względem powierzchni jest powiat białostocki. W przypadku liczby mieszkańców prym wiedzie powiat poznański, w którym według danych Głównego Urzędu Statystycznego z końca czerwca ubiegłego roku, mieszka 445 121 osób. Na przeciwległym biegunie są powiat sejneński z blisko 19 tysiącami mieszkańców oraz powiat bieruńsko-lędziński – najmniejszy pod względem terytorium.

Głos Wielkopolski

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 15 stycznia 2024