MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

Powiat poznański ma budżet

zdjęcie Radnych Powiatu Powiatu poznańskiego podczas sesji

Powiat poznański ma budżet na 2020 rok. Na co wydane zostaną 407.357.563 złotych?

Niezmiennie najwięcej, bo blisko 128 miliony zł powiat chce zainwestować w drogi i transport. Na drugim miejscu jest oświata z 90 mln zł. W nowym roku nie będzie oszczędności na polityce społecznej i ochronie zdrowia oraz wsparciu rodzin, na które w budżecie zabezpieczono ponad 38 milionów złotych. Znalazły się też pieniądze na walkę ze smogiem i ochronę zabytków, a także na bezpieczeństwo. Niestety trzeba będzie też oddać sporo pieniędzy do budżetu państwa. Tak zwany podatek janosikowy wynosi tym razem 38,3 miliona zł. W środę podczas sesji, radni przyjęli przyszłoroczny plan wydatków i dochodów.

– Budżet powiatu poznańskiego na 2020 rok jest zbilansowany, zrównoważony a także zaspokaja potrzeby mieszkańców pod względem edukacyjnym, opieki zdrowotnej oraz pod kątem dbałości o rodzinę a także bezpieczeństwo – powiedział Jan Grabkowski, starosta poznański. – I przede wszystkim jest dostosowany do sytuacji finansowej w jakiej znajdują się dziś samorządy w naszym kraju.

W 2020 roku powiat dołoży m.in. do dwóch wiaduktów i dwóch tuneli. Po 2 miliony złotych przeznaczy na tunel w ulicy Grunwaldzkiej (Plewiska/Poznań) oraz w Kostrzynie. 2,5 mln złotych zostanie wydanych na nowy wiadukt PKP w ciągu ulicy Gnieźnieńskiej w Murowanej Goślinie, a 200 tys. złotych na powstanie wiaduktu/tunelu w Kobylnicy. Budowane będą też węzły przesiadkowe w Gułtowach, Buku i Stęszewie. Poznańska w Koziegłowach, droga Pobiedziska-Iwno, Lusówko-Więckowice oraz Więckowice-Dopiewo zostaną zmodernizowane. W 2020 roku planujemy w sumie przebudować i wyremontować 34 km dróg powiatowych oraz zbudować ponad 20 km ścieżek przy „powiatówkach”.

– Od lat kładziemy nacisk na rozwój struktury komunikacyjnej. Z roku na rok w powiecie przybywa mieszkańców i dlatego inwestycje dotyczące infrastruktury drogowej są dla nas priorytetowe. Zaczynamy wraz z miastem i gminą Komorniki budowę tak ważnego węzła Grunwaldzka. Ponadto już na dniach podejmiemy szczegółowe rozmowy z gminą Swarzędz oraz koleją na temat tunelu w Kobylnicy – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański.

Tradycyjnie trzeba dołożyć sporo pieniędzy na szkoły. Subwencja rządowa w 2020 roku ma być na poziomie 58,9 mln złotych, podczas gdy same wynagrodzenia w oświacie wynoszą 64 mln zł. Łącznie edukacja kosztuje powiat 90 mln zł, z tego aż 80 mln zł wydanych zostanie na prowadzenie szkół. Z pozostałych pieniędzy sfinansowane zostaną m.in. projekty edukacyjne, dokumentacje na przebudowę ZS w Korniku czy internatu w ZS w Rokietnicy, budowa boisk oraz doskonalenie nauczycieli i ich szkolenia.

Aż 38 miliona złotych powiat planuje wydać na szeroko rozumianą politykę społeczną. W przyszłorocznym budżecie zaplanowano 10,9 miliona zł na m.in. DPS w Lisówkach czy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Finansowane będą rodziny zastępcze, WTZ, turnusy rehabilitacyjne, dom dziecka w Kórniku-Bninie, dom rodzinny w Swarzędzu.Aż 16 mln zł pochłonie działalność Powiatowego Urzędu Pracy, który obsługuje powiat i Poznań. Nadal kontynuowane będą też profilaktyczne programy zdrowotne, w zakresie szczepień przeciwko grypie czy HPV.

W ramach walki ze smogiem na wymianę starych pieców zarezerwowane zostało ponad 700 tys. złotych, a program likwidacji azbestu prowadzony wspólnie z gminami kosztować ma 355 tys. zł, bez dofinansowania z gmin.

W budżecie nie zabraknie pieniędzy na bezpieczeństwo. Choć nie jest to zadanie własne powiatu, 3,3 mln zł trafi między innymi na wsparcie remontów komisariatów w Buku i Mosinie, a także zakup nowych radiowozów czy modernizacje powiatowego ośrodka OSP w Bolechowie i jednostki Ratowniczo-Gaśniczej na Krzesinach. O ponad 2 miliony złotych więcej – bo aż prawie 4 mln zł wydanych będzie na prace rewitalizacyjne ratujące od zapomnienia powiatowe zabytki oraz Kościół Franciszkanów w Poznaniu.

Autor: Katarzyna Wozińska-Gracz 

 

O budżecie w Gazecie Wyborczej oraz Radio Poznań.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 18 grudnia 2019