MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



W mediach o nas

Powiat poznański walczy z rakotwórczym materiałem

onet, 8 marca 2018

Jako pierwszy w kraju rozpoczął program jego usuwania i z powodzeniem pozbył się już ponad 9 tysięcy ton tego materiału – mowa o szkodliwym azbeście, za którego usuwanie 12 lat temu wziął się powiat poznański. Początkowo tylko wspierano mieszkańców, którzy chcieli się go pozbyć, obecnie powiat oferuje 100-procentowe pokrycie kosztów związanych m.in. z transportem i utylizacją azbestu.

Azbest był kiedyś powszechnie wykorzystywany w budownictwie, przede wszystkim w formie pokrycia dachowego – można go znaleźć w płytach cementowo-włóknowych. Produkowano z niego także m.in. rury instalacji wodno-kanalizacyjnych. Jednak okazało się, że pył azbestowy jest niezwykle szkodliwy dla zdrowia i ma działanie rakotwórcze. Jego włókna, niewidoczne gołym okiem, wnikają do organizmu człowieka i wraz ze wdychanym powietrzem mogą przedostać się do pęcherzyków płucnych, powodując choroby układu oddechowego, w tym raka płuc.

Jak mówi wicestarosta poznański Tomasz Łubiński, coraz więcej osób ma tego świadomość. – Rośnie świadomość ekologiczna mieszkańców, wiedzą już, że jest to materiał rakotwórczy. My już 12 lat temu zaczęliśmy się zastanawiać, jak im pomóc w pozbyciu się z otoczenia tego materiału. I wtedy jako pierwsi w Polsce rozpoczęliśmy program usuwania azbestu – mówi wicestarosta Tomasz Łubiński w rozmowie z Onetem.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 9 marca 2018