MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Powiat tatrzański

Powiat tatrzański leży jest w województwie małopolskim i jest najwyżej położonym nad poziomem morza powiatem w Polsce. Obejmuje jedną gminę miejską – Zakopane oraz cztery gminy wiejskie: Biały Dunajec, Bukowinę Tatrzańską, Kościelisko i Poronin.

Pierwszym krokiem w procesie współpracy pomiędzy samorządami było podpisanie listu intencyjnego, które odbyło się 13 sierpnia 2012 roku w Zakopanem.

Następnym formalnym działaniem było zawarcie 18 marca 2013 roku Umowy o współpracy partnerskiej pomiędzy Powiatem Poznańskim a Powiatem Tatrzańskim, miało ono miejsce w trakcie pobytu oficjalnej delegacji z Tatr w powiecie poznańskim. Reprezentanci stron Jan Grabkowski, Starosta Poznański oraz Andrzej Gąsienica-Makowski, Starosta Tatrzański, przypieczętowali tym samym rozpoczęte rok wcześniej działania. Zawarte porozumienie zakłada wspólne działania samorządów w zakresie: oświaty i edukacji; kultury i sportu; ekologii i ochrony środowiska naturalnego; zarządzania kryzysowego; promocji; ochrony zdrowia oraz wsparcie przy nawiązywaniu i poszerzaniu bezpośrednich kontaktów pomiędzy podmiotami i instytucjami gospodarczymi działającymi na terenie obu powiatów.

 pow_tatrzanski Powierzchnia:   471,62 km²Ludność: 68 tys.

Oficjalna strona internetowa: www.powiat.tatry.pl

W sierpniu 2013 roku do Zakopanego, na IV Europejskie Targi Produktów Regionalnych, udali się przedstawiciele Powiatu Poznańskiego na czele z Janem Grabkowskim, Starostą Poznańskim. Na miejscu mieli okazję do wymiany doświadczeń w zakresie budowania marki produktów regionalnych oraz zaprezentowania produktów turystycznych powiatu poznańskiego. Promowane były szlaki turystyczne, na trasie których jest wiele cennych zabytków i miejsc do wypoczynku i rekreacji. W ciągu kilku dni, podczas licznych spotkań i pokazów towarzyszących targom, uczestnicy delegacji zapoznali się z bogactwem produktów lokalnych, które ze względu na sposób i miejsce wytwarzania, można śmiało nazwać zdrową żywnością. Targi te były idealną okazją na spotkanie z żywą kulturą i tradycją Podtatrza.

W następnym roku, również w sierpniu, odbyła się piąta edycja Europejskich Targów Produktów Regionalnych. Na zaproszenie Andrzeja Gąsienicy-Makowskiego, Starosty Tatrzańskiego wziął w nich udział Powiat Poznański. Podczas uroczystego otwarcia imprezy powiat reprezentował Tomasz Łubiński, Wicestarosta Poznański. Poszczególne dni targowe wypełniała prezentacja partnerskich samorządów. Dzień z Powiatem Poznańskim pod hasłem „Z Kórnika w Tatry, hrabia Władysław Zamoyski” przypadł na 12 sierpnia. Wówczas można było spróbować lokalnych dań, posłuchać poznańskiej gwary oraz Kapeli zza Winkla, a na stoisku promocyjnym zyskać wartościowe informacje na temat produktów turystycznych naszego regionu, takich jak szlaki piesze i rowerowe czy wspaniałe zabytki.

W 2014 roku po raz pierwszy zaproszono młodzież z naszego regionu do udziału w konkursie „Podhalańskie i spiskie drogi do niepodległości”, który od lat organizowany jest przez Powiat Tatrzański. To konkurs historyczny, w którym każdego roku podnoszony jest inny temat. Tym razem pytania dotyczyły „160. rocznicy urodzin hr. Władysława Zamoyskiego oraz Zamoyskich – rodu patriotów i społeczników”. Etap powiatowy, rozegrany 10 października w Starostwie Powiatowym w Poznaniu, wygrała drużyna z Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu i w nagrodę pojechała na finał do Bukowiny Tatrzańskiej, na terenie powiatu tatrzańskiego. Poza Powiatem Poznańskim organizatorzy zaprosili do udziału przedstawicieli wszystkich swoich partnerskich powiatów, czyli łowickiego, kartuskiego i świdnickiego. Rywalizacja była bardzo zacięta i wyrównana. Część drużyn występowała w strojach regionalnych, co dodawało zmaganiom kolorytu.

W kolejnym roku uczniowie ze szkół, dla których powiat poznański jest organem prowadzącym, również wystartowali w tym konkursie, a głównym wątkiem był „Szlak bojowy II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych – od zesłania do zniewolenia”. Eliminacje powiatowe odbyły się 10 października 2015 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Poznaniu. Zwycięska drużyna przygotowywała się w Zespole Szkół w Puszczykowie i ta właśnie grupa pojechała do Zakopanego reprezentować powiat.

W 2017 r. powiat poznański reprezentowany przez Zespół Szkół nr 1 w Swarzędzu wziął udział w konkursie historycznym „Podhalańskie i spiskie drogi do niepodległości”, którego tematem wiodącym była „Rola powstań śląskich i plebiscytów w kształtowaniu się granic II Rzeczypospolitej”. Nasi uczniowie zajęli trzecie miejsce. W konkursie rywalizowało 14 drużyn, w skład których wchodzili uczniowie ze szkół z całej Polski.

Wspomniana inicjatywa mobilizuje młodzież do lepszego poznania swojego kraju i jest jednocześnie elementem trwającej już od kilku lat współpracy powiatu poznańskiego z powiatem tatrzańskim, organizatorem konkursu. To już czwarty raz, kiedy uczniowie ze szkół prowadzonych przez nasz powiat zostali zaproszeni do udziału w konkursie.

W kolejnym roku przypadało 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i z tego powodu konkurs nosił podtytuł „Bohaterowie niepodległości”. 10 października 2018 roku w Starostwie Powiatowym w Poznaniu odbyły się eliminacje powiatowe, w których kolejny raz zwyciężyli uczniowie prowadzonego przez powiat poznański Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu. Finałowa rozgrywka miała miejsce już w Bukowinie Tatrzańskiej. Pytania w konkursie były trudne, więc tym bardziej cieszy, że nasi uczniowie zajęli czwarte miejsce. Oprócz udziału w konkursie i uroczystościach związanych ze świętem państwowym, uczestnicy odwiedzili także Muzeum Tatrzańskie, wjechali na Gubałówkę i oczywiście zaliczyli spacer po Krupówkach.

Rok 2019 był rokiem jubileuszu 20-lecia funkcjonowania samorządów powiatowych. Z tej okazji we wrześniu w uroczystych obchodach udział wzięły Zofia Garbulińska, skarbnik powiatu tatrzańskiego oraz Anna Król-Józaga, naczelnik Wydziału Edukacji w Starostwie. Jubileuszowa gala odbyła się na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Owińskach, więc goście mieli okazję obejrzeć wyremontowane wnętrza kompleksu cysterskiego, w których każdego dnia uczy się młodzież między iinymi z dysfunkcją wzroku.

Z kolei listopad 2019 roku to oczywiście kolejna odsłona rywalizacji historycznej. Po eliminacjach powiatowych, w Poroninie odbył się wielki finał konkursu „Podhalańskie, spiskie i orawskie drogi do niepodległości”. Wystąpili w nim ponownie uczniowie prowadzonego przez powiat poznański Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu. I zaprezentowali się z bardzo dobrej strony, bo dopiero po dogrywce musieli uznać wyższość reprezentantów z powiatu kartuskiego. Uczniowie Jedynki zajęli zatem drugie miejsce w całym konkursie. Na trzeciej pozycji znalazła się drużyna z powiatu łowickiego. Tematem przewodnim byli „Polacy, którzy zmienili świat”.

Krótko po konkursie, bo również w listopadzie 2019 roku, obchodzony był jubileusz 20-lecia funkcjonowania powiatu tatrzańskiego. Poznańskiej delegacji przewodniczył Jan Grabkowski, starosta poznański. W specjalnej sesji Rady Powiatu Tatrzańskiego udział wzięły również: Renata Ciurlik, skarbnik; Magdalena Buczkowska, sekretarz oraz Katarzyna Wozińska-Gracz, dyrektor Gabinetu Starosty. Spotkanie uświetnił występ Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej pod batutą Janusza Miryńskiego.

W 2020 roku pandemia COVID-19 zmieniła nasze partnerstwo. Mimo utrudnień  9 października, w Starostwie Powiatowym w Poznaniu odbył się etap powiatowy konkursu. Rywalizacja między uczniami była na tyle wyrównana, że konieczna była dogrywka, którą wygrała drużyna z Liceum w Puszczykowie. Niestety ze względu na ograniczenia pandemiczne finał w powiecie tatrzańskim nie mógł się odbyć. Niemniej zwycięska drużyna oraz nauczycielka przygotowująca młodzież, otrzymali nagrody.

Jesień 2021 roku, już tradycyjnie odbył się konkurs historyczny. Eliminacje powiatowe tym razem wygrała drużyna z Zespołu Szkół nr 2 w Swarzędzu i to ona reprezentowała powiat w Zakopanem, gdzie zajęła czwarte miejsce. W rozgrywce wzięło udział 17 drużyn. Tematem przewodnim tej edycji byli „Polacy, którzy w 1920 r. obronili Europę”.

Natomiast w listopadzie 2021 roku gościliśmy w powiecie poznańskim grupę geodetów. Spotkanie robocze było okazją do omówienia nowatorskich rozwiązań technologicznych dotyczących katastru i geodezji. Specjaliści dyskutowali także na temat dostosowania baz danych do obowiązujących przepisów prawa z uwzględnieniem najczęściej spotykanych problemów. Warsztaty odbyły się w nowej siedzibie Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu.

Pod koniec kwietnia 2022 roku w Zakopanem odbyło się spotkanie dotyczące funkcjonowania powiatowej służby zdrowia. Powiat poznański reprezentowali: Antoni Kalisz, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu oraz Ewa Wieja, Prezes Szpitala im. prof. S. T. Dąbrowskiego w Puszczykowie. Dyskusjom nie było końca, między innymi ze względu bardzo aktualny temat restrukturyzacji szpitali powiatowych.

W ramach obchodów jubileuszu 25. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem, na początku czerwca 2022 roku, odbyło się spotkanie samorządowców, dla których spuścizna naszego wielkiego Polaka jest bardzo ważna. Głównym punktem uroczystości była msza święta pod Wielką Krokwią celebrowana przez abp Stanisława Gądeckiego, metropolitę poznańskiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Wzięli w niej udział górale, władze województwa małopolskiego oraz liczne delegacje. Powiat poznański reprezentowali Antoni Kalisz, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu oraz Tomasz Morawski, zastępca dyrektora wydziału Gabinet Starosty.

We wrześniu 2022 roku, w odpowiedzi na zaproszenie Jana Grabkowskiego, starosty poznańskiego gościliśmy przedstawicieli kadry kierowniczej szkół i placówek na konferencji edukacyjnej, dedykowanej bezpieczeństwu w placówkach, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń terrorystycznych. W trakcie tych dwudniowych warsztatów przedstawione zostały między innymi zadania oświatowe jednostek samorządu terytorialnego na przykładzie powiatu poznańskiego.

Na początku października urzędnicy Starostwa Powiatowego w Zakopanem pierwszy raz wzięli udział w „Międzynarodowym Turnieju Halowej Piłki Nożnej” o puchar starosty poznańskiego. Piłkarze spod Tatr, mimo dużego zaangażowania w grę, przekonali się, że poziom turnieju jest wysoki i w efekcie pucharu nie zdobyli.

Pod koniec kwietnia 2023 roku powiat poznański odwiedzili informatycy oraz pracownicy odpowiedzialni za digitalizację dokumentów. W gronie specjalistów bardzo merytorycznie dyskutowano między innymi na temat elektronicznego obiegu dokumentów, czy też zarządzania uprawnieniami i upoważnieniami. Archwiści natomiast omówili zasady ewidencji zgromadzonej dokumentacji oraz udostępniania dokumentów. Równolegle miały miejsce spotkania pracowników wydziałów architektoniczno-budowalnych powiatu poznańskiego i tatrzańskiego. Goście byli żywo zainteresowani stosowanym u nas elektronicznym obiegiem dokumentów i daleko rozwiniętą cyfryzacją zasobów geodezyjnych.

Owocna współpraca z powiatem tatrzańskim przekłada się również na wzmocnienie wspólnych działań także z innymi samorządami. W ramach wspólnych działań z tymi jednostkami, w czerwcu 2023 roku kilkudziesięciu pracowników wydziałów architektoniczno-budowalnych spotkało się w Zakopanem, by dyskutować o aktualnych problemach i wymieniać się doświadczeniem. W forum wzięli udział przedstawiciele powiatów: hrubieszowskiego, kartuskiego, łowickiego, międzychodzkiego, poznańskiego, rawickiego, świdnickiego, wadowickiego i gospodarzy.

We wrześniu 2023 r. odbył się już VII Międzynarodowy Turniej Samorządowców w halowej piłce nożnej o Puchar Starosty Poznańskiego w Swarzędzu. W rywalizacji udział wzięła drużyna z Tatr. W sportowych zmaganiach uczestniczyły również zespoły z partnerskiego Regionu Hanower, gmin Czerwonak, Komorniki i Tarnowo Podgórne oraz po raz pierwszy drużyna żeńska wielkopolskiej policji.

Na początku października 2023 roku dotychczasowe działania obu samorządów zaowocowały podpisaniem umowy o współpracy między Zespołem Szkół nr 1 w Swarzędzu a dwom placówkami prowadzonymi przez powiat tatrzański: Zespołem Szkół Budowlanych im. dra Władysława Matlakowskiego oraz Zespołem Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego. Porozumienie podpisano w Swarzędzu, przy udziale Jana Grabkowskiego, Starosty Poznańskiego oraz Władysława Filara, wicestarosty tatrzańskiego i Marty Nędzy-Kubiniec, członka Zarządu Powiatu Tatrzńskiego. Uroczystość uświetnił zespół górali, którzy na co dzień są uczniami „budowlanki” w Zakopanem. Zawarte porozumienie od razu zostało wdrożone, ponieważ młodzież z Zakopanego została w Swarzędzu i przez tydzień uczyła się na nowoczesnym sprzęcie, dostępnym w szkole. Był czas również na integrację po lekcjach oraz lokalne wycieczki.

Konkurs historyczny organizowany przez powiat tatrzański to już tradycja. Dlatego 10 października 2023 roku, odbyła się już kolejna jego odsłona. Tym razem eliminacje zwyciężyła drużyna z II Liceum w Swarzędzu, która pojechała do Tatr. Listopadowa rywalizacja w Białym Dunajcu była bardzo wyrównana i ostatecznie nasza reprezentacja zajęła piąte miejsce.

Początek roku 2024 zbiegł się z jubileuszem 25-lecia powiatu poznańskiego. Ćwierćwiecze istnienia było okazją do wspólnego świętowania. 12 stycznia, na Sali Ziemi, na terenie MTP w Poznaniu odbyła się uroczysta gala, którą swoją obecnością uświetnili goście z partnerskich samorządów. Powiat tatrzański reprezentowali: Władysław Filar, wicestarosta; Marian Łojek, naczelnik Wydziału Komunikacji oraz Anna Król-Józaga, naczelnik Wydziału Edukacji.

W połowie marca 2024 roku młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu, była w Zakopanem, w ramach zawartych umów o współpracy. Uczniowie z klas technikum technologii drewna gościli w Zespole Szkół Budowlanych, a technikum gastronomicznego i technikum hotelarskiego w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych. Dla klas gastronomicznych i hotelarskich zorganizowano warsztaty kulinarne, podczas których zgłębiano tajniki przepisów na podhalańskie dania, ale także tych z wielkopolskich. Natomiast uczniowie klas technologii drewna wzięli udział w warsztatach snycerskich. Ponadto młodzież miała okazję zwiedzić stolicę Podhala – Zakopane oraz dawną stolicę Polski, czyli Kraków.

W powiecie tatrzańskim uroczyste obchody 25-lecia istnienia odbyły się na początku czerwca i wzięło w nich udział kilkuset gości. Delegacji z powiatu poznańskiego przewodniczył Jan Grabkowski, starosta poznański. W składzie znalazły się również Katarzyna Wozińska-Gracz, dyrektor Gabinetu Starosty oraz Natalia Borowska, dyrektor Wydziału Architektoniczno-Budowlanego Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Rok ten przyniósł również nowy element współpracy. W maju po raz pierwszy w Starostwie odbył się etap lokalny „Międzypowiatowego Konkursu Matematycznego”. Organizowany był on po raz dwunasty, ale uczniowie z powiatu poznańskiego w nim debiutowali. Czterech najlepszych uczestników eliminacji tworzyło drużynę, która zajęła zaszczytne trzecie miejsce w finale, który odbył się w pierwszych dniach czerwca w Zakopanem.

Na początku października gościliśmy Andrzeja Skupnia, nowego starostę tatrzańskiego, który odwiedził powiat poznański w związku z odsłonięciem pomnika Władysława Zamoyskiego w Kórnika. Pobyt był okazją do wizyty w Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu, gdzie starosta miał możliwość zapoznać się z naszymi doświadczeniami i rozwiązaniami w zakresie edukacji oraz kształcenia zawodowego.

Miesiące jesienne od przeszło dekady wiążą się z udziałem młodzieży w konkursie historycznym. Z okazji 100. rocznicy śmierci rok 2024 Senat RP ustanowił rokiem Władysława hrabiego Zamoyskiego. I między innymi właśnie z tego powodu historia jego dokonań zarówno w Wielkopolsce, jak i na Podhalu była tematem przewodnim zmagań uczniów. W etapie powiatowym, przeprowadzonym 10 października, wzięło udział 12 drużyn, a zwyciężyła jedna z ekip Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu. W finale, tym razem rozgrywanym w Białce Tatrzańskiej, reprezentanci powiatu poznańskiego wykazali się największą wiedzą, wygrywając w dogrywce z drużyną z Hrubieszowa. Warto dodać, że ostatnio podobny sukces młodzież odniosła równo 10 lat temu.

Redaktor: Administrator strony
Opublikowano: 14 listopada 2016

Zaktualizowano:
22 listopada 2024