MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Powiat z Politechniką

Porozumienie o współpracy Powiatu Poznańskiego i Politechniki Poznańskiej

Jak zbudować społeczeństwo odporniejsze i zdolniejsze szybciej oraz bardziej odpowiedzialnie działać w sytuacjach kryzysowych? Jakie zasady należy wprowadzić, by efektywnie reagować na wyzwania współczesnego świata? 26 lutego prof. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej oraz Jan Grabkowski, starosta poznański, podpisali porozumienie dotyczące kooperacji w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa mieszkańców regionu. Umowa dotyczy także wypracowania reguł współpracy instytucji publicznych i obywateli, a także wspierania aktywności społeczności lokalnej.

Projekt pod nazwą „Wzmocnienie potencjału społeczności lokalnych do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym” finansowany będzie z programu SPS NATO. Zakłada szeroko zakrojone działania badawcze i analityczne, wdrożenie specjalistycznych szkoleń dla przedstawicieli władz oraz zbiorowości lokalnych i akademickich, a także budowę Modelu Zdolności Antykryzysowych Wspólnoty (MACC). Niezwykle ważnym jego komponentem jest współpraca w obszarze działalności badawczo-rozwojowej oraz dydaktycznej, jak również modelowanie i doskonalenie efektywności na potrzeby wzmocnienia potencjału społeczności lokalnych do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym.

Opracowane wnioski i rekomendacje zostaną skierowane do decydentów na poziomie krajowym i międzynarodowym. Stwarzają bowiem nowe perspektywy na efektywne zarządzanie kryzysowe, a proponowane rozwiązania mogą zostać zaadoptowane w różnych kontekstach geograficznych i społecznych. “Wzmocnienie potencjału społeczności lokalnych do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym” jest ambitnym przedsięwzięciem, które stawia na holistyczne podejście do zarządzania kryzysowego, łącząc teorię z praktyką. Dąży też do zbudowania odporniejszych, bardziej zintegrowanych społeczności, zdolnych do efektywnego reagowania na wyzwania współczesnego świata.

Projekt prowadzony jest pod kierownictwem dr Oksany Erdeli (Politechnika Poznańska, lider projektu) oraz prof. Serhiia Voitko (Politechnika Kijowska, partner projektu). Jego wykonawcami są Politechnika Poznańska wraz z powiatem poznańskim oraz Politechnika Kijowska i Buchańska Rada Rejonowa (Ukraina).

Autor: Maja Grześkowiak

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 26 lutego 2024