MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

Powiatowy Dzień Sołtysa

powiatowy dzień sołtysa

– Sołectwo to praktycznie większość mojego życia. To misja, momentami bardzo trudna, którą mam do wypełnienia. I dopóki wystarczy mi sił będę ją kontynuował dla dobra mieszańców Drużyny i Nowinek – mówi Erazm Walkowiak, który został sołtysem mając zaledwie 18 lat i przez 51 kolejnych cieszy się zaufaniem mieszkańców. Z okazji 5. Powiatowego Dnia Sołtysa Erazm Walkowiak, wraz z ośmioma swoimi kolegami „po fachu”, został wyróżniony przez Tomasza Łubińskiego, wicestarostę poznańskiego.

W powiecie poznańskim z tak długim stażem, nieprzerwanie 30 i więcej lat pracy na stanowisku sołtysa, mamy dziewięciu gospodarzy – samych panów. W tym roku, ze względu na pandemię do Starostwa Powiatowego w Poznaniu na Powiatowy Dzień Sołtysa zaproszono wyłącznie laureatów specjalnej statuetki. W spotkaniu uczestniczyli wicestarosta poznański Tomasz Łubiński, członkowie zarządu Powiatu w Poznaniu Piotr Zalewski oraz Antoni Kalisz, a także Sekretarz Powiatu – Magdalena Buczkowska  i Skarbik Powiatu – Renata Ciurlik.

– Bardzo doceniamy współpracę z liderami lokalnych społeczności. Ich rola na przestrzeni lat bardzo się zmieniła. Dziś są inicjatorami nie tylko wydarzeń kulturalnych, ale wielu inwestycji. Co roku organizujemy dla nich szkolenia – podkreśla Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański. – W tym roku, z uwagi na obostrzenia sanitarne, musieliśmy znacznie ograniczyć formułę naszych corocznych spotkań. Dlatego bezpośrednio gratulacje i życzenia złożyliśmy osobom, które nieprzerwanie od 30 i więcej lat dbają o mieszkańców swoich wsi. Do pozostałych ponad 240 sołtysów z powiatu poznańskiego wysłaliśmy listy gratulacyjne i upominki – dodaje.

W tym roku mija dokładnie 51 lat jak Erazm Walkowiak pełni funkcję sołtysa. Jak sam przyznaje, w 1970 roku sołectwo wyglądało zupełnie inaczej niż dziś. Wiele z pomocą mieszkańców udało się zrealizować. – Pięćdziesiąt lat temu były 33 numery w Nowinkach i 58 w Drużynie, a dziś obie wsie zamieszkuje blisko 800 osób i ciągle ich przybywa – mówi.

Przez pół wieku na terenie sołectwa wybudowano m.in. przystanki, chodniki, pojawiła się kanalizacja sanitarna. Najmłodsi bawią się na placu zabaw, wyremontowano lokalną świetlicę, amatorzy piłki korzystają z trawiastego boiska, a mieszkańcy mogą spotykać się na placu z oświetleniem czy na zewnętrznej siłowni. Mieszkańcy z dumną opowiadają o swoim gospodarzu, który ma wiele zainteresowań i jest świetnym organizatorem spotkań integrujących lokalną społeczność. Jest członkiem OSP Nowinki, pełnił także funkcje dowódcy młodzieżowych drużyn pożarniczych.

Kolegą Erazma Walkowiaka – z nieco krótszym stażem – jest Marian Czekalski, który 41 lat sprawuje funkcję sołtysa Zakrzewa w gminie Dopiewo. Swoją pracę rozpoczynał, kiedy sołectwo liczyło 500 mieszkańców, a do dyspozycji było pięć telefonów! Dziś Zakrzewo zamieszkuje ponad trzykrotnie więcej osób. Wieś rozwija się w szybkim tempie, a sam sołtys od wielu lat nieprzerwanie zaskakuje swoją aktywnością i… zamiłowaniem do tańca. Marian Czekalski jako wielki amator zakrzewskiej kultury bardzo chętnie występuje w zespole tanecznym, który prezentuje ludowe tańce. Należał też do teatru amatorskiego, który m.in. uczestniczył w spektaklach poznańskiego Teatru Nowego. – Udało mu się połączyć tradycję z nowoczesnością – mówią o swoim gospodarzu mieszkańcy Zakrzewa.

W tym roku statuetkę odebrał też Jerzy Stanisław Rozmiarek, który od 1990 roku jest sołtysem Czmonia w gminie Kórnik, a od 25 lat radnym gminnym. Dzięki jego zaangażowaniu w Czmoniu powstała zewnętrzna siłowania. Na ulicach wsi udało się zamontować oświetlenie. Jako radny i sołtys wykazał się dużą aktywnością podczas prowadzenia działań mających na celu rekultywację składowiska odpadów w Czmoniu. Sołtys Stanisław Rozmiarek chętnie organizuje też festyny dla mieszkańców.

Tegoroczni Laureaci 5. Powiatowego Dnia Sołtysa
Erazm Walkowiak, wsie Drużyna, Nowinki (gm. Mosina)
Jan Bręk, wsie Dobra, Sznyfin (gm. Buk)
Albin Marian Czekalski, wieś Zakrzewo (gm. Dopiewo)
Henryk Lesiński, wieś Krzyżowniki (gm. Kleszczewo)
Czesław Pakuła, wieś Szewce (gm. Buk)
Grzegorz Michalak, wieś Drożdżyce (gm. Stęszew)
Jerzy Rozmiarek, wieś Czmoń (gm. Kórnik)
Eugeniusz Nowicki, wieś Kleszczewo (gm. Kleszczewo)
Czesław Książkiewicz, wieś Komorniki (gm. Kleszczewo)

Autor: Katarzyna Wozińska-Gracz

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 16 marca 2021