MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Powiatowy folklor

Zespoły ludowe z Bośni i Hercegowiny, Francji, Kraju Basków, Litwy, Turcji, Węgier i Włoch oraz liczne grupy folklorystyczne z powiatu poznańskiego i Wielkopolski wystąpią podczas osiemnastej już edycji Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych w Lusowie. Impreza (w niedzielę, 27 sierpnia na placu przy kościele w Lusowie) będzie doskonałą okazją, by poznać lokalne tradycje wielu krajów Europy. Zagraniczni goście odwiedzą Lusowo w ramach odbywającego się w Wielkopolsce Festiwalu Sztuki Ludowej.

Bośnię i Hercegowinę reprezentować będzie Zespół Folklorystyczny Sveti Sava. Powstał on w 1995 roku, a w jego składzie jest ponad 200 tancerzy, muzyków i piosenkarzy. Grupa bierze udział w popularnych w kraju programach telewizyjnych oraz w licznych krajowych i zagranicznych festiwalach. Może poszczycić się m. in. zdobyciem 1. miejsca na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Macedonii, Nikolijdanskim Festiwalu w Dervencie (Bośnia i Hercegowina) oraz konkursach w Turcji, Grecji i na Węgrzech. Zespół jest też laureatem jednego z najważniejszych odznaczeń w kraju – Third Order of St. Sava.

bośnia i hercegowina

Z Francji do Lusowa przyjedzie grupa Les Troubadours du Mont Royal. Założona w 1954 jako trupa komediantów, z czasem przerodziła się w teatr promujący muzykę, tańce i pieśni z ojczystego kraju. Trubadurzy są spadkobiercami Mainatges z Morrejau, grupy założonej na początku 1930 roku, która wystąpiła m. in. na Wystawie Powszechnej w Paryżu w 1937 roku. Od lat 60-tych Trubadurzy wzbogacają choreografię odniesieniami do baletu, co niezwykle urozmaica ich występy. Zapraszani są na festiwale w całej Europie: występowali we Włoszech, krajach byłej Jugosławii, Finlandii, Rumunii, Chorwacji, Hiszpanii, Chorwacji i na Węgrzech.

francja

Z samego skraju Europy przybędzie do nas grupa taneczna Penfolk. Założona została w Stambule w 2011 roku, na celu ma gromadzenie i badanie elementów tureckiego folkloru, wierne odtwarzanie tańców ludowych oraz przekazywanie folkloru kolejnym pokoleniom. Jest on jednym z najmłodszych zespołów tańca ludowego w Stambule, jednakże jego członkowie są niezwykle utalentowanymi profesjonalistami, którzy wiele lat tańczyli w ramach innej grupy tanecznej – PEFHEM. Penfolk składa się z 30 tancerzy-choreografów, którzy są jednocześnie nauczycielami. Gdy nie biorą udziału w występach – przygotowują młodzież do pielęgnowania tradycji, zwyczajów i wierzeń ludowych i tańca Turcji.

turcja

Znacznie dłuższą historię ma węgierska grupa Avas. Powstała ona w 1951 roku w Miszkolcu. Jest laureatem wielu konkursów i występuje na festiwalach folklorystycznych w całej Europie. W ostatnich latach zespół występował m. in. w Anglii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Turcji, Belgii, Hiszpanii, Portugalii, na Łotwie, Słowacji i w Polsce.

wegry

Zespół Folklorystyczny „Sa Jara” reprezentować będzie z kolei wiejską tradycję Włoch. Zespół z sardyńskiego regionu Tuili powstał w 1974 roku, a jego nazwa pochodzi od słynnego płaskowyżu z widokiem na wioskę, z której się wywodzi. Każdego roku bierze udział w bawarskim Oktoberfest, uczestniczy w imprezach we Włoszech, Francji, Holandii i Argentynie.

włochy

Tradycyjne tańce litewskie zaprezentuje w Lusowie zespół Seja. Założony został w 1946 roku przy Uniwersytecie Aleksandrasa Stulginskisa. Obecnie tworzy go 30 tancerzy. Jednym z najważniejszych elementów repertuaru grupy są Obchody Litewskiej Pieśni i Tańca, które są oficjalnie uznanymi arcydziełami ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Seja występowała w większości krajów europejskich, m. in. Portugalii, Hiszpanii, Czechach, Francji, Macedonii, Serbii, Chorwacji i we Włoszech.

litwa

Prócz barwnych i widowiskowych występów zagranicznych gości, na lusowską publiczność czekać będzie przegląd najciekawszych zespołów Powiatu Poznańskiego i Wielkopolski. Wśród nich m. in. Zespół Pieśni i Tańca Chludowianie z Chludowa, Zespół Folklorystyczny Goślinianie z Murowanej Gośliny, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej z Kórnika i Zespół Folklorystyczny Marynia z Wronek.

W Lusowie nie zabraknie, oczywiście, gospodarzy – Zespołu Pieśni i Tańca Lusowiacy. Działająca w GOK „SEZAM”, grupa cieszy się popularnością nie tylko w naszej gminie, ale i daleko poza jej granicami. Swój dorobek prezentowała m. in. w Holandii, na Litwie, w Niemczech, we Francji, w Bułgarii, Hiszpanii i na Ukrainie. Na bułgarskim Balkan Folk Fest Lusowiacy zdobyli tytuł „The Best Folk Ensemble”, który jest jednym z najbardziej prestiżowych w dorobku grupy.

Folklorystyczną siłę naszej gminy potwierdzi z pewnością również występ Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego Modraki. Dawno nie widziana w Lusowie grupa tym razem będzie gospodarzem Obrzędu Dożynkowego. Gromadzi dzieci i młodzież, która tańczy, śpiewa oraz gra na instrumentach. Odnosi liczne sukcesy, ma na koncie wiele występów w kraju i za granicą, a także udział w programach telewizyjnych.

Warto zatem pojawić się w Lusowie w niedzielę, 27 sierpnia i przeżyć niezwykły, pełen emocji dzień z folklorem z całej Europy. Na Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych zapraszamy tuż po Dożynkach Gminy Tarnowo Podgórne, o godz. 13. Wstęp wolny.

Program
godz. 12.45: Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Ludowego Modraki – Przeźmierowo
godz. 13.05: Zespół Folklorystyczny Goślinianie – Murowana Goślina
godz. 13.25: Zespół Folklorystyczny Sa Jara – Sardynia
godz. 13.50: Zespół Folklorystyczny Avas – Węgry
godz. 14.15: Grupa Taneczna Penfolk – Turcja
godz. 14.40: Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej – Kórnik
godz. 15.05: Zespół Pieśni i Tańca Chludowianie – Chludowo
godz. 15.30: Les Troubadours du Mont Royal – Francja
godz. 15.55: Zespół Folklorystyczny Marynia – Wronki
godz. 16.30: Zespół Folklorystyczny Seja – Litwa
godz. 16.45: ogłoszenie wyników konkursu na wieniec i stoisko
godz. 17.00: Zespół Folklorystyczny Sveti Sava – Bośnia i Hercegowina
godz. 17.25: Zespół Pieśni i Tańca Lusowiacy – Lusowo

Autor: Jarek Krawczyk

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 11 sierpnia 2017